Přinášíme novinky z odchovu mláděte žirafy Rothschildovy ze Zoo Olomouc, které nám poslaly Líba a Eliška Veselá.
Pokud se k vám dostala informace o dramatických okolnostech okolo narození mláděte žirafy v olomoucké zoo 30. května 2024, asi vás bude zajímat, jak se situace okolo tohoto malého žirafáka dále vyvíjí. Připomeňme si, že porod byl po delší přestávce trochu komplikovaný, mládě se narodilo přidušené a vykazovalo vážné známky otoku mozku. Přestože byl výsledek velmi nejistý, pokusili jsme se mládě vrátit do života, ale v kteroukoliv dobu jsme byli připraveni přijmout rozhodnutí naši snahu ukončit, pokud by se ukázalo, že s mládětem není všechno v pořádku. Protože matkou je žirafa Shani, se kterou se velmi dobře pracuje, a protože mládě je samec, naše snažení směřovalo jednoznačně k tomu, abychom ho vrátili k matce, která by mu zajistila žirafí vychování.
S mládětem jsme pracovali jako s člověkem po mozkové mrtvici a všechno, co žirafí mláďata od začátku zvládají, jsme ho museli naučit. Malý žirafák dělal den ode dne velké pokroky. Největší dilema bylo zjistit, jestli vidí, to se ale jednoznačně potvrdilo. Při spojování s matkou jsme museli vyřešit určité organizační potíže a ke spojení došlo až po 12 dnech.
V současné době jsou mláděti dva měsíce. Od druhého týdne věku je trvale se svou matkou, přes noc v boxu na pavilonu žiraf, přes den ve výběhu. S matkou se vzájemně olizují a v těsném kontaktu jsou i se zbytkem stáda. Od matky z vemena jsme ho pít neviděli, i když se o tento zdroj potravy zajímá, ale dobře se vyvíjí, roste a je plný síly a po pravdě z mléka, které od nás dostává, být živ nemůže. Mládě v tomto věku i za normálních okolností už přijímá určité množství potravy dospělých, naše mládě v každém případě okusuje větve a zajímá se o granule. Podstatné je to, aby byl v co nejtěsnějším vztahu se svou matkou, ať už zdroj mléka má jakýkoliv. Již mnohokrát bylo řečeno, že naším úkolem není zachraňovat slabá a nemocná zvířata, to ale rozhodně není případ našeho mláděte, které je velmi vitální a nemá žádnou vadu. Jedná se o první mládě po novém pětiletém samci Michalovi.