Žirafy - Novinky - Liberec má prvního potomka žirafy po vlastním odchovaném samci | ZakBook
Liberec má prvního potomka žirafy po vlastním odchovaném samci

Liberec má prvního potomka žirafy po vlastním odchovaném samci

    Liberecký chov žirafy Rothschildovy načal novou chovatelskou kapitolu. Koncem května se tu narodila samička Taita, první potomek v místní expozici odchovaného samce Isiola

     Ten přišel na svět v červenci 2017 a tehdy nic nenasvědčovalo tomu, že by měl pod Ještědem zůstat. Jakožto produkt rodičů s velmi kvalitním původem (Mike x Imara) se měl časem stát atraktivní posilou některého z evropských zařízení. Následující vývoj v nejstarší české zoo však napsal poněkud jiný scénář.

     V únoru roku 2019 zahynul po fatálním pádu ve výběhu jeho otec Mike. Isiolovi bylo tehdy 19 měsíců, byl tedy dostatečně starý na odchod z mateřské skupiny. V nové situaci bylo třeba další kroky zvážit a pečlivě přehodnotit, přece jen, samec s jeho genetickými dispozicemi se v dnešní době shání nelehko. Výsledkem byl nakonec odchod jeho matky do Dvora Králové, Isiolo naopak zůstal v místě svého rodiště.

     Dnes mu zbývá necelý měsíc k dosažení věku pěti let. Při odečtení 15ti měsíční březosti žirafy se lehce dopočítáme k tomu, že plodně odpářil zkušenou samici Twigu v době, kdy mu bylo tři a půl roku, svou chovnou kariéru tedy začal ukázkově brzy. Předpoklad spojený s nadějí, že by měla být březí i druhá liberecká samice Rashida by tedy neměl být nereálný a slušnou vyhlídku na start reprodukční aktivity snad má i na jedinou sezonu dovezená samice Anna z pražského chovu. 

25.06.2022 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí