Žirafy - Novinky - Pražská žirafa Rothschildova odcestovala na připuštění k libereckému samci | ZakBook
Pražská žirafa Rothschildova odcestovala na připuštění k libereckému samci

Pražská žirafa Rothschildova odcestovala na připuštění k libereckému samci

Přeposíláme zajímavé sdělení od zooložky Báry Dobiášové ze Zoo Praha.

Žirafa Anna přišla na svět v roce 2016 jako osmé mládě své matky Elišky a 82. mládě tohoto druhu v Zoo Praha. Mláďata po samici Elišce byla vždy velmi zvídavá a sebevědomá a proto jsme v ni od začátku vkládali velké naděje. Eliška totiž rodila samice zřídkakdy. Proto jsme  vzhledem k jejímu pokročilému věku a skutečnosti, že i dlouholetý chovný samec Johan, otec Anny, již není nejmladší, od počátku počítali s tím, že bychom si Annu rádi ponechali pro budoucí chov v Praze. Její původ totiž přes Elišku sahá zpět až k původním importům J. Vágnera a skupině, která v roce 1970 odstartovala éru žiraf Rothschildových, či dnes zvaných žiraf núbijských, v Troji. Její původ je kompletně znám a proto je to žirafa pro další chov v rámci EEP velice cenná. 

Pro samici žirafy je optimální, pokud se jí podaří poprvé zabřeznout mezi 3. a 4. rokem života. Ani my jsme reprodukci Anny nechtěli z pochopitelných důvodů příliš oddalovat, avšak chovným samcem v Praze zůstával i v roce 2021 nadále otec Anny – již 22 letý Johan. Vzhledem k jeho věku je zřejmé, že k výměně chovného samce bude muset v nejbližších letech nevyhnutelně dojít. Avšak pro Annu by již tato výměna mohla přijít pozdě a její reprodukceschopnost by pozdním prvním připuštěním mohla být vážně narušena. Proto jsme se po dohodě se zoo Liberec a s koordinátorem chovu rozhodli přistoupit k u žiraf poněkud neobvyklé akci: Annu jsme 12.4.2022 v Praze naložili a odvezli ji na letní sezónu na připuštění za libereckým samcem Isiolem, který je s 95% známého původu pro chov také velmi cenný a koordinátor toto spojení bez výhrad doporučil. Celý transport proběhl za pomoci zkušených transportérů ze Dvora Králové bez problémů, Anna se celou dobu chovala klidně a již druhého dne byla spojena se samcem.

Pokud vše dobře půjde, stane se Anna v Liberci svědkem narození Isiolova prvního potomka a sama během léta zabřezne. Na podzim se potom navrátí ke svému domovskému stádu v Praze, aby zde porodila své první, a doufáme, že zdaleka na poslední, mládě.

Foto Petr Hamerník, B. Dobiášová, Zoo Praha.

Nakládka v Zoo Praha
Anna v Zoo Liberec
20.04.2022 | Luděk Čulík

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí