Žirafy - Novinky - Chov v roce 2024: Zoo Olomouc | ZakBook
Chov v roce 2024: Zoo Olomouc

Chov v roce 2024: Zoo Olomouc

Za dnešní zastávku po českých a slovenských chovatelských zařízeních je zodpovědná Líba Veselá, dlouholetá zooložka olomoucké zoologické zahrady. POslala nám reporty pro všechny tři tématické okruhy našich stránek a dovybavila je fotografiemi. Uvádíme je s úctou a díky v původním znění.

 

žirafa Rothschildova (Giraffa camelopardalis rothschildi)

Ve skupině žiraf v roce 2024 přišly první porody mláďat mladého samce Michala. Potvrdily se ale naše obavy a ukázalo se, že dlouhá přestávka v chovu je opravdu velký problém. Jako první rodila 9. dubna samice Zwena, odtekla jen plodová voda, ale porod dále nepokračoval. Neměli jsme jinou možnost než přikročit k narkotizaci a pokusit se mládě vytáhnout, i když jsme vůbec nevěděli, jakou polohu má a pravděpodobnost úspěšnosti zákroku byla velmi malá. Poloha mláděte v děloze byla však naštěstí příznivá, takže se podařilo zachránit alespoň matku. Mládě, které bylo ze samice vytaženo, bylo již mrtvé. Byla to samice a vážila jen 54 kg, příčina neúspěchu byla pravděpodobně v tom, že matka, desetiletá prvorodička měla již srostlou pánevní sponu a porodní cesty se dostatečně neotevřely.

Jako druhá rodila 30. května žirafa Shani. Tato samice byla březí potřetí, ale po sedmileté přestávce. Samice od rána vykazovala známky blížícího se porodu, později odpoledne se projevily velmi silné kontrakce a mládě se narodilo v 17.30, živé v normální velikosti asi 75 kg. Porod jsme sledovali z vyhlídky pro návštěvníky, a proto jsme hned viděli, že se novorozené mládě nehýbalo a jen velmi namáhavě dýchalo. Dýchání se příliš nezlepšilo ani po okamžité resuscitaci, kdy jsme se snažili z dýchacích cest odstranit plodovou vodu. K problému došlo pravděpodobně následkem velkého tlaku na plod při průchodu porodními cestami, které byly po 7leté pauze již zúžené. Příznaky nasvědčovaly otoku mozku. Mládě nekoordinovalo pohyby ani polohu, chyběl mu sací reflex, oči byly na první pohled překrvené a nereagovaly. Protože jsme zvyklí o každé mládě bojovat, pokusili jsme se vrátit je do života, ale byli jsme zároveň připraveni přistoupit k eutanázii v případě, že se během odchovu v jakékoliv jeho fázi projeví trvalé zdravotní postižení, protože jakkoliv postiženého žirafího samce chovat nelze. Matka Shani velmi dobře spolupracuje, a proto jsme byli rozhodnuti jí mládě co nejdříve vrátit, aby bylo odchováno přirozenou cestou jako člen žirafího stáda. Výsledek úsilí byl velmi nejistý, ale malý žirafák činil rychlé pokroky. Malého žirafáka jsme velmi usilovně rehabilitovali jako člověka po mozkové mrtvici, a i když se velmi rychle zplepšoval, stále jsme byli připraveni na radikální ukončení tohoto případu, protože ve hře byla zcela zásadní otázka, jestli toto zvíře vidí. Vše ale nasvědčovalo tomu, že alespoň v určitém úhlu pohledu pozoruje různé předměty kolem sebe. Jeho matka se k němu velmi hlásila a pozitivně na nového spolubydlícího reagovaly i další žirafy. 6. den života žirafí sameček po spojení s matkou nejprve poskakoval, zkoumal okolí a za chvilku i cválal, přičemž se s naprostou jistotou vyhýbal pevným překážkám i matce a při vyšetření očí jsme jednoznačně zjistili, že krev z obou očních komor se vstřebala. Mládě bylo po dobu rehabilitace denně v kontaktu se svou matkou, která jej bez problému přijala zpět, jakmile bylo schopné být s ní již trvale. Zpočátku jsme mládě 1 x denně přikrmovali a přidávali jsme mléčné granule, mládě bylo velmi vitální a dobře prospívalo. Žádný problém se neprojevil ani při spojení se stádem žirafích samic a později se samcem. Bohužel nejsme vybaveni na to, abychom sledovali váhové přírůstky mláděte, jsme schopni jen sledovat jeho výšku, která na konci roku 2024 ve věku 7 měsíců byla 2,55 m. 

Jako třetí rodila samice Ayan, i ona byla devítiletá prvorodička, plod ale vůbec neprošel porodními cestami, přesto že vážil jen 42 kg. Podstata problému byla zřejmě podobná jako u Zweny, ale v tomto případě se mládě vůbec nepodařilo vytáhnout, takže jsme přišli i o matku.

Čtvrtá rodila 11. prosince šestnáctiletá Nataša, která se jako vysoko březí jevila již před Vánoci 2023. Jednalo se o její třetí porod a velmi jsme se obávali, protože tato starší samice měla poslední dobou zdravotní problémy a není v dobré kondici. Porod po devítileté přestávce zvládla, narozený samec měl porodní váhu jen 38 kg. Byl živý a vitální a jeho matka měla zpočátku i dost mléka, takže mládě v rámci možností prospívalo. Jeho štěstí bylo, že po 12 dnech 23. 12. porodila mladá, téměř pětiletá samice Sharifa. U této mladé matky nebyl důvod k obavám a vše proběhlo hladce, navíc měla od začátku hodně mléka a je to velmi dobrá a klidná matka, takže kojí obě mláďata narozená v prosinci. Na přelomu roku tedy zbývaly 4 samice: dvacetiletá Samantha, šestnáctiletá Paula a dvě desetileté potenciální matky Phoenia a Saran, které dosud mládě neměly. 

14.02.2025 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí