Žirafy - Novinky - Chov v roce 2023: Zoo Brno | ZakBook
Chov v roce 2023: Zoo Brno

Chov v roce 2023: Zoo Brno

Brněnská zahrada po dlouhém snažení konečně získala samce žirafy síťované a snad tak započala další kapitolu chovatelské historie tohoto druhu v místní expozici. František Ptáček přidává podrobnosti ve svém reportu, za který děkujeme a uvádíme jej v původním znění bez úprav.

 

                                                                       

V roce 2023 došlo k několika změnám. O první jsme už informovali, když 18.4. došlo k rapidnímu zhoršení zdravotního stavu u nejstarší samice Janette a musela být provedena euthanasie. Dožila se téměř 22 let a v Brně porodila 5 mláďat.

Pozitivnější událost nastala 28.7. po dlouhém čekání a plánování dorazil samec Khari, který se narodil 26.4.2019 v Whipsnade Zoo. Cesta i vyložení samce proběhlo naprosto bez problémů. Khari je na žirafu velmi klidný a téměř ničeho se neleká. Nejspíše je to tím že v Anglii pobýval nějakou dobu v průjezdném safari výběhu pro návštěvníky a hlavně tím, že s ním trénovali, takže je poměrně zvyklý na kontakt. Toto všechno má své výhody a nevýhody. Jeho klid byl velkou výhodou při zapojování do skupiny, a hlavně do výběhu s ostatními zvířaty. Khari vůbec na nic nereagoval a choval se jako by tu žil od narození. 

Záhy se ale začaly projevovat také nevýhody. Bariéry, které respektují naše žirafy, on respektovat odmítá. Ukázal nám to při zajištění vyhlídky ve výběhu u návštěvníků. Bariéry cca 50 cm vysoké a za nimi sráz dolů fungují na naše samice, ale rozhodně ne na Khariho, ten je několikrát bez problémů překročil a nám nezbylo nic jiného než vyhlídku zajistit elektrickým ohradníkem.

Další nevýhoda je manipulace. Odlišně musíme pracovat se samcem a samicemi. Samec nereaguje na vyhánění jako samice (tleskání, bouchání tyčkou do země, šustění pytle) a proto ho musíme spíše lákat ven na pamlsky, což vyžaduje velkou dávku improvizace a trpělivosti.

Velká pozitivní změna nastala hned po příjezdu v chování samic. Několik let jsme museli pozorovat, že chov pouze samic není vhodný pro psychiku zvířat. Dvě nejmladší samice se vždy při své říji, ale i při říji ostatních samic, chovaly jako samci. Projevovaly klasické samčí chování, bouchání hlavou a pokusy o páření byly několikrát do měsíce pravidlem. Nejhorší to bylo v zimních měsících, kdy většinu času tráví žirafy v zázemí.

Hned po příjezdu Khariho si ho samice začaly všímat a při první říji, i když on nechtěl, do něj začaly couvat. Khari je bohužel cca o 40–50 cm menší, což je velký problém při páření. Kopcovitý výběh a dvorek v zázemí sice tento rozdíl částečně snižuje, ale do dnešního dne ani jedna ze samic není zatím březí.

Zdravotní problémy momentálně řešíme u samice Toshi. Tu během léta začaly trápit problémy s pohybovým aparátem. Hlavně jsme řešili odlehčování pravé přední končetiny. To se nám podařilo zmírnit nejprve přípravkem Alavis a poté pomohl Artroregen. Horší jsou ale u ní problémy s dechem. Ty už ji trápí více než rok a nejsou způsobeny teplotními změnami. Tyto problémy má jak v zimě, tak v letních měsících. Zkoušeli jsme podávat bez úspěchu přípravek Ventipulmin a poté injekčně Dexamed, bohužel opět bez zlepšení. Problém jsme konzultovali s kolegy ze Dvora a také koordinátorem a veterinářem pařížské zoo. Bylo nám doporučeno několik léků a možností, které nás čekají v roce 2024.

 

 

foto na titulce: Máme rádi Zoo Brno

09.02.2024 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí