Koňovití - Novinky - Chov v roce 2023: Zoo Plzeň | ZakBook
Chov v roce 2023: Zoo Plzeň

Chov v roce 2023: Zoo Plzeň

Chovatelsky skvělý rok mají za sebou v plzeňské zoologické zahradě. Po delším čase se zdá, že tamní skupina zeber bezhřívých se konečně stabilizovala, skvělým důkazem jsou dvě odchované kobylky. To a mnoho dalšího ve svém reportu prezentuje Mirka Palacká, plzeňská zooložka. Text je uveden v původním znění a bez úprav a doplněn fotkami Katky Misíkové.

zebry bezhřívé v Zoo Plzeň
foto: Katka Misíková

 

zebra bezhřívá (Equus quagga borensis)

Na začátku roku 2023 jsme chovali pouze dvě kobyly, Tosiu a Etoshu, obě vysoko březí. Otcem hříbat je hřebec Kim, kterého jsme kvůli jeho agresivnímu chování vůči Etoshe odvezli do dánského Givskudu. V polovině ledna porodila zkušená devatenáctiletá Tosia kobylku. Hříbě mělo po narození problém vstát, mělo povolené šlachy na všech čtyřech končetinách. Vzhledem k tomu, že šlo o jinak silné zvíře, zkusili jsme ho zachránit. Na nohy jsme připevnili provizorní poutka z pevné izolační pásky a nohy slepili, hříbě navíc dostalo injekčně vitamíny a selen. Během půl hodiny kobylka již stála a pila mlezivo od matky. Poutka byla dost dlouhá na to, aby s nimi mohlo hříbě chodit, ale nohy se mu nerozjely. Poutka jsme sundali po třech dnech a od té doby již kobylka funguje normálně. Od chovatelů dostala jméno Tanisha. V březnu se kobyle Etoshe narodila zdravá kobylka, dostala jméno Embimbi. 

Již od minulého roku, když jsme se rozhodli, že náš hřebec Kim bude muset odejít, jsme byli ve spojení s koordinátorem EEP ohledně nového hřebce. V té době se Zoo Praha rozhodla kvůli rekonstrukci části zoo ukončit svůj chov. Pražský hřebec Haidar, narozený v Liberci byl vhodný pro naše kobyly. Navíc jsme v té době měli pouze dvě kobyly, a tak bylo rozhodnuto že k nám přijde celé pražské trio, Haidar a kobyly Pia a Pora narozené ve Dvoře Králové.

Tanisha
foto: Katka Misíková

Před příchodem zeber z Prahy bylo nutné udělat několik úprav, jak vnitřních boxů, tak venkovních předvýběhů a výběhu. Ve stáji bylo nutné zvětšit prostor propojením boxů zahrnutím části spojovací uličky pomocí nové přepážky. Naopak vyjmutím dvou stávajících přepážek vznikl velký prostor uprostřed navazující na několik menších boxů, kde mohou být zebry spolu i si najít vlastní bezpečný kout v případě konfliktů mezi členy stáda. Vzhledem k několika smrtelným úrazům, ke kterým nedávno došlo na našich předvýbězích, bylo nutné je zabezpečit. Zvířata měla dostatek prostoru, aby se mohla při panice rozběhnout a ve velké rychlosti narazit do drátěného plotu, což několikrát skončilo úrazem hlavy či zlomenou páteří. Předvýběhy jsme nechali předělit napůl, čímž vznikly čtyři samostatné prostory. Na všechny stěny jsme nechali umístit dřevěná prkna, která zvířata lépe vidí a respektují je jako nepřekonatelnou bariéru. Venkovní velký výběh jsme udělali bezpečnějším tak, že před drátěný plot sousedícího výběhu pro nyaly jsme nainstalovali nový, vytvořený z větví.

Vzhledem k očekávaným porodům jsme transport tří zeber z Prahy naplánovali až do poloviny května. A vzhledem k věku hříbat jsme obě stáda drželi odděleně. Na výběhu se zebry střídaly. Ráno na něj bylo vypuštěno pražské trio, které odpoledne vystřídaly kobyly s hříbaty, aby tam zůstali přes noc.

Vzhledem k pohlaví hříbat a malé populaci zeber bezhřívých v lidské péči, nebylo logické, abychom si nechali všech šest kobyl. Koordinátor EEP, tak rozhodl, že Pia s Porou odjedou do slovenských Košic. Úspěšný trasport proběhl na konci listopadu. Haidara jsme s našimi čtyřmi kobylami spojili na výběhu ihned po odjezdu pražských zeber. Spojování zeber je vždy velmi riskantní, protože jde o zvířata, která se umí chovat velmi agresivně a navzájem se vážně zranit. Naštěstí Haidar se ukázal jako velmi klidný hřebec. Měl dost času se s našimi kobylami seznámit přes pletivo a ani přítomnost hříbat naštěstí nevedla k žádnému agresivnímu chování. Velmi doufáme, že se z Haidara stane chovný hřebec a Zoo Plzeň pomůže svými odchovy zvětšit evropskou populaci zeber bezhřívých.

 

 

 

kulan (Equus hemionus kulan)

nový plemenný hřebec Azad
foto: Katka Misíková
kulani ve výběhu plzeňské zoo
foto: Katka Misíková

Po pěti letech od našeho rozhodnutí nechat si u nás odchované kobyly Enny a Emu, jsme se v letošním roce dočkali výměny chovného hřebce. Nový koordinátor EEP nám doporučil dvouletého hřebce Azada z francouzské zoo v d´Auvergne. Naopak náš patnáctiletý Maťo byl doporučen pro jejich kobyly. Transport byl naplánovaný na 13. června. Maťa jsme uspali a naložili do koňáku. Druhý den byl v pořádku vyložen do výběhu ke kobylám. Azad svůj transport také zvládl, ale vzhledem k jeho věku je u nás chován zatím odděleně. V loňském roce u nás narozený hřebeček Ewan dostal doporučení do malé polské Zoo Leśne Zacisze v Lisówě. Jejich zoolog mi poslal fotky výběhu a začali jsme spolu spolupracovat. Navíc se mi podařilo se na výběh dojet i fyzicky podívat. Kromě několika úprav hlavně oddělovacího dvorku je výběh pro kulany zcela vyhovující. Tansport byl zatím odložen kvůli splnění všech podmínek pro držení EEP druhů u non-EAZA institucích. Velmi doufáme, že se vše podaří v příštím roce vyřešit a hřebec bude moci od nás odejít.

12.02.2024 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí