Koňovití - Novinky - Chov v roce 2021: Zoo Plzeň | ZakBook
Chov v roce 2021: Zoo Plzeň

Chov v roce 2021: Zoo Plzeň

 

 

Letoušní tour po chovech divokých koňovitých v jednotlivých zahradách UCSZOO začínáme na západě Čech. Report zaslala zooložka Mirka Palacká a fotografie připojili i její další kolegové (autoři jsou uvedeni pod obrázky). Foto na titulce patří Katce Misíkové.

 

Jak už je zvykem, text uvádíme v původním znění a bez korektur.

Tara
foto: Martin Vobruba

 

zebra bezhřívá (Equus quagga borensis)

22. srpna se narodilo první hříbě zebry bezhřívé v naší zoo. Zkušená klisna Tosia porodila v ranních hodinách a o mládě se ihned začala starat. Dlouhonohá klisnička později dostala od ošetřovatelů jméno Tara. Po pár dnech se na výběhu seznámila se svým otcem Kimem. Trio zeber bez problémů fungovalo na výběhu s voduškami lečve, pštrosy dvouprstými a perličkami kropenatými. Tosia nikdy neprojevila žádnou agresivitu vůči ostatním druhům zvířat z důvodu ochrany novorozeného mláděte. To nás velmi překvapilo, protože u dříve chovaných zeber Chapmanových k tomu docházelo velmi často.

20. prosince během krátkého pobytu na předvýběhu se Tara zřejmě něčeho lekla a uhodila se o pletivo. Chovatel slyšel ránu, šel se podívat a našel hříbě na zemi evidentně otřesené. Chovatelé dopravili Taru do nastlaného boxu a čekali na veterináře. Po chvíli se Tara snažila vstát, ale pokaždé znovu spadla na zem. Veterinář konstatoval úraz hlavy s nejasnou prognózou. Do rána se stav Tary velmi zhoršil. Střídaly se stavy úplné paralýzy, kdy se téměř nepohnula se záchvatem, při kterém rychle hýbala všemi končetinami v jakémsi běhu v leže. Rozhodli jsme se pro eutanázii.

 

 

kulan (Equus hemionus kulan)

Chováme tři klisny a jednoho hřebce tohoto asijského druhu osla. Hřebec Maťo se ke klisnám chová velmi agresivně, a tak jej ke klisnám pouštíme jen na páření. V letošním roce jsme je měli dohromady několik týdnů. Hřebec měl zájem pouze o nejstarší klisnu Estu. Ta byla několikrát v říji, samec na ní skákal, ale páření pozorováno nebylo. Zřejmě během jedné z honiček si Esta přivodila tržnou ráno na zadku. Rána byla hluboká, ale nebylo nutné jí šít. Dostala foukačkou antibiotika a do krmení léky na bolest a proti zánětu. Rána se úspěšně hojila, ale klisna začala kulhat na opačnou zadní nohu. Nejprve jsme si mysleli, že to byl důsledek střely s antibiotiky, ale po týdnu Esta na nohu nedošlapovala vůbec. Zvíře jsme sedovali a přijel kovář, ten vyloučil pravděpodobný absces v kopytu. Zřejmě zranění měkkých tkání odeznělo až po dalších několika týdnech klidu v boxu.

klisny kulana turkménského
foto: Katka Misíková

 

kiang východní (Equus kiang holdereri)

Náš pár v letošním roce dosáhl věku dvaceti tří a dvaceti čtyř let. Obě zvířata podstoupila korekturu kopyt v celkové anestezii, při které byl zkontrolován jejich celkový zdravotní stav. U klisny bylo provedeno RTG vyšetření, které odhalilo významné artrotické změny na kloubech zadních končetin. 

korekce kopyt klisny kianga
foto: Mirka Palacká
07.02.2022 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí