Koňovití - Novinky - Chov v roce 2020: Zoo Plzeň | ZakBook
Chov v roce 2020: Zoo Plzeň

Chov v roce 2020: Zoo Plzeň

Dalším přispěvatelem do naší každoroční rubriky je Zoo Plzeň, konkrétně tamní kurátorka chovu kopytníků Mirka Palacká. Text přinášíme tradičně v původním znění a bez úprav.

 

zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani)

Rok 2020 se stal pro tento poddruh zebry stepní po bezmála padesáti letech chovu v naší Zoo posledním. Zebry Chapmanovy nahradily v Zoo Plzeň zebry bezhřívé.

První zebry Chapmanovy se u nás začaly chovat na začátku sedmdesátých let. Prvním hřebcem byl ve Dvoře Králové narozený Lon. Jeho dcery byly základem nového stáda spolu s koncem osmdesátých let dovezeným hřebcem Hopem. Ten byl u nás až do roku 2013, kdy ho nahradil v Liberci narozený hřebec Bento. Hop u nás zplodil několik desítek potomků.

V roce 2010 k nám byly dovezeny tři klisny ze Zoo Bojnice, Cuanza, Zaira a Ubangi. Zaira a Ubangi shodně ze tří narozených mláďat odchovaly jednu klisnu, obě odešly do Zoo Liberec. Ubangi musela být v roce 2015 utracena kvůli rozsáhlému zánětu kopyta. Klisna Cuanza u nás z šesti narozených hříbat odchovala pět. 

V roce 2015 byl hřebec Bento vyměněn se Dvorem Králové za hřebce Kayese. Ten odešel v roce 2019 do Zoo Olomouc. 

Na začátku roku 2020 jsme chovali tři klisny, Zairu, Cuanzu a její dceru Cabiri. A dvě roční hříbata, hřebce Ezara a Faareese. Zaira odešla na začátku července do Zoo Spišská Nová Ves. Cuanza a Cabiri týden poté do soukromé Zoo Dvorec. Jejich hříbata, Ezar a Faarees byla součástí výměny s polskou Zoo Borysew za zebry bezhřívé.

zebry Chapmanovy plzeňskou zoologickou zahradu prozatím opustily
foto: Mirka Palacká

 

zebra bezhřívá (Equus quagga borensis)

20. července k nám byly dovezeny dvě klisny zeber bezhřívých ze Zoo Borysew. Šestnáctiletá Tosia narozená v polské Zoo Chorzów a devítiletá klisna u nás pojmenovaná Kessi narozená v Borysewě. O několik dní později je následoval jedenáctiletý hřebec Kim narozený ve Dvoře Králové.

deformované kopyto klisny Tosii
foto: Mirka Palacká

U obou klisen bylo zřejmé, že se budeme muset soustředit na jejich výživu. Měly špatně vylínanou srst a přerostlá kopyta. U Tosie byla rohovina na předním kopytě vyšlapaná do boku a způsobovala problémy při chůzi. V polovině srpna jsme se rozhodli pro korekci kopyt v úplné narkóze. Při té příležitosti jsme si pozvali veterinářku specializující se na koně, která Tosii udělala sonografické vyšetření. Při tom byla zjištěna začínající říje a jinak naprosto zdravé pohlavní orgány. Druhý den byla spojena s hřebcem a ten jí ihned pářil, od té doby již říji neměla.

 

U mladší klisny jsme zaznamenali páření o několik týdnů později. To, že bylo úspěšné jsme zjistili na konci září, když jsme jí při korekci kopyt také udělali sono. Na konci listopadu Kessi náhle zkolabovala a během několika minut uhynula. Při pitvě byl nalezen zánět střev, jejich protržení a následná sepse organismu. Přišli jsme tak hned o dvě zvířata. 

původně dovezené borysewské trio zeber bezhřívých ve výběhu 
foto: Mirka Palacká

 

kiang východní (Equus kiang holdereri)

Chováme pár kiangů, samice Vivian je dvacet tři let a samci Miguelovi dvacet dva. Samce chováme dlouhodobě odděleně a samice žije ve stádě se zubry. Dvakrát ročně absolvují korekci kopyt a celkovou kontrolu zdravotního stavu.

korekce kopyt se nevyhnula ani kiangům
foto: Mirka Palacká

 

kulan (Equus hemionus kulan)

Chováme samce a tři samice. V letošním roce k žádným změnám nedošlo. Čekáme na doporučení nového nepříbuzného hřebce k našim odchovaným samicím.

 

foto: Mirka Palacká

 

26.01.2021 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí