V dalším zastavení po vlastech českých a slovenských, respektive chovech divokých koní ve zdejších zoologických zahradách, zabloudíme do severomoravské metropole. Report o úspěších a neúspěších loňské chovné sezony nám poslal Ivo Firla, místní inspektor chovu kopytníků. Jako tradičně uvádíme celý text v původní podobě a bez úprav.
Chov koňovitých není v naší zoo zastoupen hodně druhy. Pomineme–li pony a osla domácího, máme ještě dva druhy - zebru Grévyho (Equus grevyi) a onagera (Equus hemionus onager).
zebra Grévyho (Equus grevyi)
Tradice chovu zebry Grévyho je poměrně dlouhá, počátky chovu byly v roce 1973, od té doby je chováme doposud. V současné době máme jednoho samce a 4 samice. Máme dvě klisny, původem z našeho odchovu, které jsou už starší - mají přes dvacet let a dvě mladší – 8 leté, původem ze Zoo Berlín. V roce 2020 jedna z mladších samic porodila a odchovala jednoho samce. Zebry jsou umístěny ve společném výběhu, ve kterém je také mladý samec přímorožce beisy (Oryx beisa beisa). Starší samce beisy, kteří zde dříve byli jsme museli vyměnit, neboť se se zebrami napadali. V dřívějších dobách výběh se zebrami obývali také buvolci běločelí, marabu nebo zoborožci kaferští.
onager (Equus hemionus onager)
Onagery chová Zoo Ostrava relativně krátkou dobu, teprve od roku 2014. Tato zvířata k nám přišla do nových výběhů, kterými s návštěvníky projíždí Safariexpress. Onageři druhově nahradily dříve chované kulany (Equus hemionus kulan), které jsme chovali v rozmezí let 1976 až 2004. Stádo onagerů se poměrně rychle rozrostlo z původních 4 samic a 1 samce na stádo s více než deseti kusy.
V roce 2020 se ve stádě narodila tři mláďata (1,2) z nichž jedno uhynulo po 4 dnech na trauma. Odchovali jsme tedy 1,1. V současné době má stádo 9 samic a odchované dvě mláďata. Momentálně není ve stádě chovný samec. Nový dospělý chovný samec by měl k nám dorazit koncem února 2021 ze Zoo Sigean. Naše stádo je aktuálně největším stádem onagerů v Evropě. Stádo onagerů sdílí výběh ještě s dalšími dvěma druhy samčích jedinců. Jsou to daňci mezopotámští (Dama mesopotamica) a džejran (Gazella subgutturosa subgutturosa). Onageři jsou ve výběhu dominantní, ale soužití všech druhů je v posledních letech dobré.