Koňovití - Novinky - Chov v roce 2019: Zoo Liberec | ZakBook
Chov v roce 2019: Zoo Liberec

Chov v roce 2019: Zoo Liberec

 

 

Další zahradou, která svým příspěvkem rozšířila řadu reportů z chovu v loňském roce. Tamní chovatelé ve složení Jitka Ambrožová, Nikola Gürtlerová, Milan Jakubička, Pavel Koubovský, Tomáš Kozák, Michal Krejčí, Katka Křížková a Bianca Anette Moravec shrnuli své postřehy do následujících kapitol a doplnili fotografiemi.

 

Následující text není upraven.

 

 

zebra Chapmanova  (Equus quagga chapmani)

 

V roce 2019 se na horní stáji v zoo Liberec narodila hned 4 hříbata. 

Chovnou sezónu započala klisna Kayla, které se narodila samička Aprillia. Její jméno napovídá, že se tak stalo 1.4. Zvláštností bylo, že se narodila s leucismem, tzn. sníženou pigmentací. Zvíře má modré oči, světlé sliznice a hnědé pruhy. Stalo se tak již podruhé, poprvé u dříve narozené samičky ze stejného spojení. 

klisna Aprilia s matkou Kaylou
foto: Jitka Ambrožová

 

21. července následoval dlouho očekávaný porod Nathaara, první živě narozené hříbě klisny Niy, která delší dobu nezabřezala a v předešlém roce potratila.

17. srpna přišel na svět hřebeček Julian a 4.9. se matce Amondi narodil 1,0 Ademola.

Uskutečnily se dva transporty, kdy do zoo Bratislava byla odvezena roční klisna Anaya. Před tím byla imobilizována pro odběr krve a ošetření zraněného ocasu a abscesu na prvé straně zádě. Druhým odvezeným byl hřebeček Jashari do zoo Skopje.

Tento rok se stádo potýká s vyšším začervením, objevuje se větší množství škrkavek, které se snažíme eliminovat přípravkem Panacur per os. Hříbata léčivo zamíchané v jádru odmítají, proto se odčervují Dectomaxem, aplikovaným foukačkou. 

 

Stav

1. 1.2019

OdchodPříchodNarozenoÚhynStav 31.12.2019
2,51,103,104,5

 

 

zebra bezhřívá(Equus quagga borensis)

 

Během roku 2019 jsme se v našem stádu zeber bezhřívých potýkali s několika problémy, které se víceméně dařilo úspěšně řešit. Jedním z největších problémů bylo začervení škrkavkami, které byly zjištěny při pravidelném odběru vzorků trusu na parazitologické vyšetření. V předchozím roce se na odčervení používal Panacur pro koňovité, v podstatě bez valných účinků, není 100% jistota, že zvíře plně sežere určené množství. Proto se změnila strategie a každý jedinec dostane i.m. Dectomax. Tato metoda se zdá být úspěšnější a provádí se pravidelně cca každý 50 den. I přesto jsme byli nuceni eutanázovat roční kobylku Keigo, která měla velké vývojové potíže a po ztrátě matky, Kora - úhyn 2018, velmi oslabený imunitní systém. 

Problémy se nevyhnuly ani našemu chovnému hřebci Indymu, který trpí úbytkem kopytní rohoviny, čímž snadněji vznikají nášlapy a otlaky. Situace se ještě zhoršila, když do naší zoo 11.9.2019 byly transportovány 0,2 Karolína a Karmel ze Zoo Dvůr Králové n/L z důvodu rozšíření chovu v rámci záchrany těchto zeber. Začlenění obou klisen do stáda proběhlo bez vážnějších komplikací a hřebec Indy během dvou měsíců obě odpářil. Avšak zvýšený pohyb a zátěž se projevily na pohybovém aparátu. Proto byla provedena imobilizace, při které byly zjištěny zmíněné otlaky a nášlapy drobných kamínků. Vše bylo pečlivě odstraněno a dezinfikováno a byly zhotoveny tzv. podkovy z koberce a kobercové pásky, které měly chránit nášlapnou plochu kopyta. Bohužel koberec moc dlouho nevydržel a tak jej při další imobilizaci nahradil polyuretanový silikon Equi Pak, ze kterého povolaný kovář vyrobil podkovy na všechny končetiny. Změnil se i denní režim, kdy hřebec chodil do výběhu na krátkou dobu a ve vnitřním stání byl na hluboké podestýlce. 

hřebec zebry bezhřívé Indy
foto: Pavel Koubovský

Rovněž proběhlo přemístění dvou mladých hřebečků v rámci zahrady. Kito 2,5 roku a Haidar 1,5 roku, přešli na sousední pavilon antilop z důvodu omezení sociální aktivity ve výběhu, kam stádo 3,3 chodilo společně. Po přemístění a aklimatizaci na novém pavilonu chodili oba hřebečci do výběhu antilop koňských, zpočátku bez přítomnosti antilop, posléze společně s antilopami. Avšak po pár interakcích způsobených samcem antilopy koňské Kasungu, chodí oba druhy do výběhu samostatně, střídají se v průběhu dne. 

 

Stav

1. 1.2019

OdchodPříchodNarozenoÚhynStav 31.12.2019
3.200.200.13.3

 

 

 

kůň Převalského(Equus przewalski)

 

Rok 2019 jsme otevřeli s počtem jednoho hřebce a tří klisen. 

Hřebec Nikolai byl v reprodukci úspěšný a podařilo se mu napářit všechny tři klisny.

16.4. porodila Cindy bohužel mrtvé mládě, na podzim 23. 9. své další hříbě předčasně 

vyzmetala. 

Druhá klisna Bella porodila 21. 5. hřebečka Bruce. Ten byl od začátku velice aktivní a rychle se začlenil do stáda. 

Jako třetí porodila Clara 25. 5. mládě 0,1 Chloe. Hříbě si bohužel ještě tentýž den poranilo levou pánevní končetinu a jeho ošetřování trvalo zhruba 3 měsíce, avšak došlo k obnově zranění a bylo potřeba dalšího doléčování, až do října, kdy se rána zcela zatáhla a obrostla srstí.

Zdravotní stav a kondice u koní převalských byl až na Chloe bezproblémový. Potřeba byla pouze preventivního očkování, které provádí veterinář foukačkou a odčervování 

Panacurem per os.

jedno z hříbat koně Převalského v expozici liberecké zoo
foto: Kateřina Křížková

 

Stádo je harmonické, klisny s hřebcem mezi sebou fungují bez problémů. 

Za tento rok jsme neprovedli žádný transport. 

V březnu přešla nad Libercem vichřice, která strhla k zemi strom a ten následně spadl na výběh a část střechy, pod kterou koně běžně tráví čas. Zvířata noc naštěstí přežila bez zranění. Z důvodu oprav bylo nutné přehradit výběh nouzovým oplocením.

 

Stav

1. 1.2019

OdchodPříchodNarozenoÚhynStav 31.12.2019
1.3001.2.10.1.13.3

 

osel somálský (Equus africanus somaliensis)

Začátkem roku jsme měli stádo v počtu 1.5, později se rozrostlo o další dva hřebce.

Stádo klisen je chováno odděleně, hřebci se střídají ve svém odděleném výběhu a připouští se jen na konkrétní říji. 

Prvním, a toho roku jediným, narozeným se stal 3. 7. hřebeček Gino (matka Gia, otec Passion). Hříbě bylo zdravé a čilé. Po svých rodičích zdědil výrazný ramenní kříž. 

hřebeček Gino s matkou Giou
foto: Nikola Gürtlerová

5. 9. se z Ústí nad Labem vrátil 21 letý chovný hřebec Passion, kterého jsme zapůjčili zoo předešlý rok. 

Koncem roku (22. 11.) k nám byl transportován nový chovný hřebec (7let) Hermes z Francie.

Za celý rok se nestal žádný vážný úraz či závažné onemocnění, bylo potřeba jen preventivního očkování, které provádí veterinář foukačkou. Odčervení přijímají zvířata bez problémů zamíchané v jádru. 

Medikaci musel dostávat jen 28 let starý hřebec Achmed, který díky svému vysokému věku rapidně ztrácel na váze a kondici a zhoršovala se mu pohyblivost. 14. července musel být eutanázován, protože po ulehnutí ve výběhu nebyl schopen vstát. 

 

 

Stav

1. 1.2019

OdchodPříchodNarozenoÚhynStav 31.12.2019
1.501.01.01.03.5

 

 

 

 

 

 

02.03.2020 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí