Koňovití - Novinky - Zoo v roce 2021: Zoo Jihlava | ZakBook
Zoo v roce 2021: Zoo Jihlava

Zoo v roce 2021: Zoo Jihlava

V jihlavské zoologické zahradě chovají pouze jeden druh ze skupiny divokých koňovitých, zebru Burchellovu. V jejich stádu ale v posledních letech dochází k častým změnám, posuďte sami, jestli tomu tak bylo i v případě roku loňského. Report nám zaslal vedoucí týmu zoologického oddělení zoo na Vysočině Richard Viduna. Děkujeme a uvádíme jej, jak jinak, v původním znění bez úprav.

 

zebra Burchellova (z. damarská) (Equus quagga burchellii)

 

stav k 1. lednu 2021:                      0,4,0

stav k 31. prosinci 2021:                1,3,0

 

Na začátku roku jsme v jihlavské zoo drželi pouze čtyři kobyly. Nicméně intenzivně jsme hledali nového samce, což se ukázalo jako úkol poměrně nesnadný. Nakonec nám trn z paty vytáhli dvorští kolegové, kteří shodou okolností zrovna zvažovali výměnu chovného hřebce a laskavě nám přenechali svého stávajícího. 

Desetiletý Dube, narozený v nizozemské GaiaZOO, Kerkrade, do Jihlavy dorazil koncem března a ihned se bez problémů zařadil do stáda. Je to vyrovnané zvíře s velmi vstřícnou povahou, které si ovšem dokáže bez problémů obhájit svoji pozici ve stádě. Již krátce po jeho příchodu jsme pozorovali páření s většinou zdejších klisen, což je dobrým příslibem pro budoucnost tohoto tradičního, v Jihlavě dlouhodobě chovaného taxonu, který není ani v Evropě příliš často prezentován. 

Harmonický stav ukončil koncem září neočekávaný potrat třináctileté antverpské klisny Jimini Jinga. Přestože tato klisna zdaleka neodchovala všechna svá hříbata, tak zmetání zhruba tříměsíčního plodu jsme přičítali zejména vlivu započatých stavebních pracích v těsné blízkosti zebřího výběhu. Vzhledem k nutnosti korekce jejích značně přerostlých kopyt jsme se rozhodli ji začátkem října imobilizovat a zákrok provést. Protože se tento jedinec dlouhodobě potýkal s respiračními problémy, tak jsme ke všemu přistupovali s maximální opatrností, přesto se bohužel zvíře z anestezie neprobralo. Následná pitva potvrdila chronickou intersticiální pneumonii bakteriální etiologie. Taková diagnóza tak jako tak její dlouhodobé přežití vylučovala. 

Na konci roku se zdejší stádo skládalo z chovného hřebce a tří dospělých klisen, jejichž zakulacující se břicha podporují mírně optimistická očekávání pro následující chovnou sezónu! 

 

foto: Simona Kubíčková

21.02.2022 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí