Koňovití - Novinky - Zebra, co se narodila se stříbrnou lžičkou v hubě | ZakBook
Zebra, co se narodila se stříbrnou lžičkou v hubě

Zebra, co se narodila se stříbrnou lžičkou v hubě

Zcela originálním způsobem oslavil Mezinárodní den zeber liberecký chovatelský úsek. V sobotních ranních hodinách přišla na svět klisnička zebry Chapmanovy disponující presleyovskou patkou a takřka aristokratickým rodokmenem, v současné populaci už bohužel velmi ojediněle vídaným. Ke stoprocentnímu skóre v pedigree chybí pouze identifikovat matku klisny Karolíny ve 4. generaci (víme, že jí je jedna ze tří kobyl importovaných Josefem Vágnerem v sedmdesátých letech z jihoafrického Hluhluwe, ale neexistují přesné údaje o tom která). 

 

Díky mnoholeté poctivé práci zejména dvorských kolegů se sháněním a schraňováním dat a jejich evidencí v rámci Československé plemenné knihy stepních zeber máme dneska na území obou států unikátní populaci s velmi kvalitním záznamem vzájemných spojení a příbuzenských vztahů, o kterém se leckterému evropskému záchovnému programu může maximálně zdát. Dává nám dobrou možnost v rámci vlastní koordinace udržet celé čs. stádo dobře popsané a odchovávat perspektivní a žádané jedince prokazatelného původu a příslušnosti k taxonu i v dalších generacích.

 

 

Liberecká kobylka se narodila sedmileté klisně Nie a dostala jméno Naomi. Otcem je třináctiletý hřebec Ismael a v Liberci tímto počinem startuje druhá stovka narozených zeber poddruhu Equus quagga chapmani v historii.

 

foto: Jitka Ambrožová

31.01.2021 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí