Koňovití - Novinky - Výměna hřebců kulanů v Zoo Plzeň | ZakBook
Výměna hřebců kulanů v Zoo Plzeň

Výměna hřebců kulanů v Zoo Plzeň

V loňském roce došlo k velmi dlouho očekávané změně koordinátora EEP pro asijské osly kulany. Po několikaletém čekání na nová doporučení jsme se konečně dočkali.

Nakládání hřebce Maťa
foto: Mirka Palacká

V Plzni jsme od roku 2010 chovali patnáctiletou klisnu Estu původem z Tallinu a stejně starého hřebce Maťa, narozeného v Bratislavě. Spolu s nimi tvořili na začátku roku stádo jejich dvě dcery, osmiletá Enny, šestiletá Ema a roční syn Ewan.

Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli si odchované kobyly nechat, bylo nutné vyměnit hřebce. Což se stalo až po výměně koordinátora. Hřebec Maťo byl doporučen do francouzského d´Auvergne a z té samé zoo jsme dostali přiděleného jejich dvouleté hřebce Azada.

Po vyřízení všech nezbytných administrativních a veterinárních záležitostí byl transport naplánován na úterý 13. června. Díky našemu na míru stavěnému přepravníku a dvěma ,,super odolným´´ zoologům ( řidičům) jsme se rozhodli transport provést sami.

Vzhledem k našemu nepříliš praktickému uspořádání boxů pro kulany do tvaru asijské jurty jsme se rozhodli kulana na nakládku uspat. Maťo usnul relativně rychle a již v půl sedmé ráno byl v koňáku. Probouzení však bylo dramatičtější. Hřebec se začal zvedat na předek, ale zadní nohy měl v křeči a nemohl vstát. Nějakou dobu panikařil a už jsme měli strach, že se dostane do šoku, ale nakonec se uklidnil. Až po půl hodině se konečně roztřeseně postavil. Dali jsme mu ještě další půl hodinu, než jsme se rozhodli vyjet.

Celá cesta naštěstí proběhla bez problémů a Maťo byl druhý den ráno vypuštěn do francouzského výběhu. 

Azad s plzeňskými klisnami
foto: Mirko Palacká

Cesta zpět s mladým Azadem dopadla také úspěšně a v tak byl v pátek ráno vyložen na našem dvorku pro samce. Po dlouhém transportu byl vyčerpaný, ale v pořádku a na své nové prostředí si také velmi rychle zvykl.

 

Text a foto: Mirka Palacká

27.06.2023 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí