Koňovití - Novinky - Třetí hříbě zebry bezhřívé v Zoo Plzeň | ZakBook
Třetí hříbě zebry bezhřívé v Zoo Plzeň

Třetí hříbě zebry bezhřívé v Zoo Plzeň

Krátký report o potěšitelné události nám zaslala Mirka Palacká, zooložka z plzeňské zoo. Uvádíme jej tradičně v původním znění bez úprav.

Aplikace vitamínů
foto: Mirka Palacká

 

V pondělí 16. ledna se v zázemí pavilonu afrických kopytníků narodila kobylka zebry bezhřívé. Matkou je zkušená osmnáctiletá Tosia a otcem třináctiletý Kim.

Kobylka měla po narození problémy vstát, ale nebyla úplně rozčíslá. Veterinářka hříběti aplikovala podkožní infuzi, která jí dodala energii a samozřejmě směs vitamínů a selen. Poté jsme jí zkusili nohy zafixovat tak, aby se jí nerozjížděly a současně mohla vstát a chodit. Nohy jsme omotali měkkým obvazem, aby nedošlo k odřeninám a jako spojovací materiál použili několik vrstev stříbrné technické pásky. Pouta zafungovala okamžitě, kobylka se za pár minut naučila vstávat a chodit a do půl hodiny sála od matky mléko.

Pouta jsme jí sundali třetí den. Od té doby kobylka chodí a funguje normálně. Během prvního měsíce vyrostla a zesílila, a tak může své dlouhé nohy posilovat pobíháním po výběhu. Chovatelé jí pojmenovali Tanisha.

20.02.2023 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí