Koňovití - Novinky - Také Plzeň má hříbě zebry bezhřívé - poprvé v historii! | ZakBook
Také Plzeň má hříbě zebry bezhřívé - poprvé v historii!

Také Plzeň má hříbě zebry bezhřívé - poprvé v historii!

Skvělá zpráva přišla před několika dny ze Zoo Plzeň. Tamní pár bezhřívých zeber se zapojil do reprodukce tím nejdokonalejším způsobem - rok po transportu z Polska porodila klisna Tosia vitální hříbě. Více v originálním textu zooložky Mirky Palacké (bez úprav), za fotografiemi stojí Katka Misíková.

 

První mládě zebry bezhřívé narozené v Zoo Plzeň

V neděli 22. srpna v ranních hodinách se ve stáji afrických kopytníků narodila klisnička zebry bezhřívé. Jde o první mládě tohoto poddruhu zebry stepní narozené v naší zoo. Matkou je letos sedmnáctiletá Tosia narozená v Katowicích a otcem dvanáctiletý Kim narozený ve Dvoře Králové.

Zebry bezhřívé chováme od července 2020. Z polského Borysewa k nám přijely dvě klisny a hřebec. Obě klisny hřebec úspěšně připustil během prvních týdnů po spojení na výběhu. V listopadu mladší březí klisna náhle uhynula na akutní zánět střev. Březost druhé naštěstí proběhla bez problémů.

Tosia je již zkušená matka a o mládě se od první chvíle velmi pečlivě starala a bedlivě ho chránila. Vzhledem k nepřízni počasí jsme poprvé matku s mládětem pustili na výběh až po čtyřech dnech. Mládě po prvních nejistých krocích za několik minut již ve cvalu následovalo svoji matku a ta ho odvedla do terasovité části výběhu. Tam své dlouhé nohy procvičovalo během z kopce a do kopce.

Zebry u nás obývají výběh s voduškami lečve, pštrosy dvouprstými a perličkami domácími. S dříve chovanými zebrami Chapmanovými máme mnoho zkušeností s agresivním chováním vůči všemu živému v době odchovu mláďat. U Tosie se to naštěstí nestalo a mládě se v klidu seznámilo se všemi zvířaty na výběhu.

Tosia s hříbětem ve výběhu plzeňské zoo
foto: Katka Misíková

O týden později jsme k matce s mládětem pustili na výběh i otce Kima. Po několika kopancích od Tosie, kdy ho klisna ubezpečila, že není v říji, si začal udržovat od mláděte jistou vzdálenost a od té doby již fungují naprosto bez problémů.

Velmi doufáme, že se nám podaří mládě nejvzácnějšího kopytníka chovaného v naší zoo úspěšně odchovat a klisna Tara, jak mládě ošetřovatelé pojmenovali, se stane důležitou součástí evropské populace zeber bezhřívých.

 

 

13.09.2021 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí