Koňovití - Novinky - Další úspěch v chovu bezhřívých zeber | ZakBook
Další úspěch v chovu bezhřívých zeber

Další úspěch v chovu bezhřívých zeber

Možná Vám připadá, že koňská sekce našich stránek se postupně přetváří na privátní informační plátek chovatelů bezhřívých zeber. V posledních dnech se toho událo opravdu nemálo. Nejedná se ale zrovna o věci plánované ba naopak, horší období k rození mláďat si tito typičtí obyvatelé východoafrických savan nemohli vybrat. Přesto se tak děje a my jsme tomu rádi.

V neděli 19.12.2021 ráno objevili liberečtí chovatelé v místním zařízení novorozené hříbě, třetího potomka původně wroclawské klisny Hesji, a co je ještě důležitější, historicky první doklad pohlavní dospělosti a plodnosti ve zdejším stádě odchovaného hřebce Kita.

Kito se narodil v Zoo Liberec v březnu 2017 a postupně dospěl v exteriérově výjimečného jedince. Kvůli vleklým zdravotním problémům otce Indyho a předčasnému úhynu matky Kory mohl v důvěrně známých podmínkách zůstat a roli vůdce harému převzít. 

Hesja se během své chovné kariéry projevila jako specifická klisna. Přestože byl v jejím celém průběhu ve stádě přítomný dospělý hřebec, porodila do svých aktuálních 16 let pouhá tři hříbata - 2 hřebečky a klisničku. A první dvě bez potíží odchovala. Zajímavostí je i její věk v době prvního porodu - více než 11 a půl roku!

Při včerejší kontrole zdravotního stavu hříběte a jeho povinného označení čipem bylo potvrzeno i pohlaví. Jedná se o dva řádky výše zmíněnou kobylku a nezbývá než si přát, aby i ona byla svou svědomitou matkou bezpečně odchována až k dospělosti.

 

Foto: Jitka Ambrožová

 

21.12.2021 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí