Koňovití - Novinky - Chov v roce 2023: Zoo Chleby | ZakBook
Chov v roce 2023: Zoo Chleby

Chov v roce 2023: Zoo Chleby

Rok se  s rokem sešel a první půlka ledna je už také minulostí, je zkrátka nejvyšší čas rozjet naši sborníkovou činnost. Letošní toulky po českých a slovenských zařízeních držících divoké druhy koňovitých začneme stylově, s nadějí a s dokladem toho, že zebry, osli a koně jsou návštěvnicky stále ještě atraktivní a vyplatí se jejich promyšlený chov i prezentace pro veřejnost. V následujících řádcích si nepřečtete totiž jen aktualizaci z chovu některého z tradičních partnerů, ale představíme Vám rovnou chovatele nového. Je jím středočeská Zoo Chleby, která v průběhu loňského roku posílila svoje druhové portfolio o mladý pár zeber Böhmových. Podrobnější informace přináší předák tamní zoologie Jaroslav Dufek ve svém reportu, který předkládáme tradičně v původním znění a bez úprav.

Stáje zeber v chlebské zoologické zahradě
foto. Jaroslav Dufek

 

ZOO Chleby, nový chovatel zeber v UCSZOO 
 

V předloňském roce jsme v naší ZOO Chleby zahájili stavbu stájí pro zebry. Jedná se o přízemní objekt, jenž je členěn na tři hlavní části – menší sklad jadrných krmiv, větší sklad objemných krmiv a stáj pro zvířata, která je dále dělena na čtyři boxy. To zabezpečuje dostatečný prostor pro chovnou skupinu, zároveň umožňuje rozdělení zvířat dle potřeby. Ulička propojuje všechny části pavilonu a vede k zastřešenému venkovnímu dvorku, který tvoří přechod mezi vnitřní expozicí a rozlehlým výběhem. 
Vnitřní prostor stájí je tvořen žárově zinkovanými ocelovým prvky a výdřevou ze smrkových fošen. Napájení je řešeno automatickými hladinovými napáječkami. Ve třech stájích jsou výklopné jesle – seníky, dva z nich se vyklápí směrem do obslužné chodby, třetí se vyklápí přímo do seníku. Čtvrtý box má jesle pevné, přístup k nim je ze zádveří nebo přímo z boxu. Nádoby na granulát a mrkev jsou ve všech boxech, opět přístupné zvenku. Podlaha v boxech a v obslužné chodbě je z litého asfaltu. Stěny stájí a chodby jsou obloženy velkoplošným obkladem do výšky 120 cm. Šubry jsou ovládány z obslužné chodby, detaily těchto šubrů, jeslí i krmítek jsou zřejmé z fotodokumentace. Plánovaný stav chovného stáda je 1.2 s případným odchovem. 

Granty a Dory - nový perspektivní chovný pár zebry Böhmovy v Zoo Chleby
foto: Jaroslav Dufek


Dne 7. listopadu jsme získali do chovu první zebru Böhmovu jménem Dory, která se narodila v prosinci 2022 v Zoo Dvůr Králové nad Labem. Vzhledem k tomu, že transport hřebce byl plánován až na pozdější datum, před jejím příchodem jsme do stáje přemístili dvě oslice. Dory si na nové prostředí zvykla bez problému. 


Další očekávaný transport byl naplánován na 13. prosince, a to z téměř 1500 km vzdálené francouzské Zoo de La Boissière du Doré. Zde byl hřebec Granty, narozený v dubnu 2022, naložen již v ranních hodinách a dne 14. prosince v odpoledních hodinách úspěšně překročil práh našich stájí. Granty si před transportem způsobil zranění čenichu, které se dobře zhojilo a dnes je již nerozpoznatelné. 


První transport proběhl v kontejneru dvorské zoo pod vedením Tomáše Kapice, druhý uskutečnil Pavel Hořejší v jeho upraveném přepravníku na koně. 


Na jaře bychom rádi dovezli další zebru, poslední samici, která dotvoří plánované trio. 


Krmná dávka je totožná s krmnou dávkou Zoo Dvůr Králové nad Labem. 


Velké díky patří kolegům, a to Luďkovi Čulíkovi a Lubošovi Melicharovi, za umožnění návštěv u nich ve stájích i konzultace přímo u nás na stavbě zebřince, inspiraci, cenné rady a velkou pomoc se sháněním zeber. Děkujeme. 

 

Text: Jaroslav Dufek

Foto v titulce: Lukáš Zima

 

28.01.2024 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí