Koňovití - Novinky - Chov v roce 2022: Zoo Brno | ZakBook
Chov v roce 2022: Zoo Brno

Chov v roce 2022: Zoo Brno

Stejně jako v předchozích letech i letos budeme v předjarních měsících publikovat reporty z chovu jednotlivých zoologických zahrad České a Slovenské republiky. Letos naši tour začneme na jihu Moravy, z brněnské zoo nám první příspěvek poslal tamní dlouholetý chovatel František Ptáček. Moc děkujeme!

 

Text uvádíme v původním znění bez úprav.

 

V zoo stále chováme pouze tři druhy divokých koňovitých. Všechny jsou v nechovných skupinách a během roku došlo pouze k jediné změně.

Vasektomie kianga
foto: František Ptáček

 

kiang (Equus kiang holdereri)

Protože se s chovem nepočítá, tak u dlouhodobě odděleného hřebce byla 7.12. provedena vasektomie, aby mohl být po několika letech puštěn ke klisnám a nemusel být oddělený ve vedlejším výběhu. Jelikož se kiangové nezavírají do stájí, tak několik týdnů před zákrokem byl hřebec postupně navykán na zavírání. I díky tomu zákrok proběhl bez problémů. Hřebci byly také upraveny zuby a v prvních měsících nového roku bude spojen s našimi třemi klisnami.

 

kůň Převalského (Equus przewalski)

U tří mladých klisen dochází k občasným potyčkám, ale nejsou nijak velké. V chovu momentálně nejsou v plánu změny.                                                

 

zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani)

Stejně jako v předešlém roce jsme měli trable s nejstarší klisnou Filou (26let). Opět měla problémy s příjmem potravy. Tyto nepříjemnosti dvakrát zapříčinila kolika a také potíže se zuby. Příčiny se podařilo vyřešit a klisna v posledních měsících netrpí žádnými problémy. 

Starosti nám ale dělá mladá klisna Uzuri. Ve svém pubertálním věku hledá vyžití u ostatních druhů. Během listopadu nám začala postupně napadat stádo buvolců, které jsme v prosinci i vzhledem k březosti samic byli nuceni nechat v zázemí a do výběhu nepouštět. Při začleňování pštrosů, kteří se po několika letech vrátili do zoo, nám tato klisna také udělala čáru přes rozpočet, jelikož pštrosy začala napadat nikoliv hravě, ale agresivně a ti museli být po několika minutách odděleni. Vzhledem k zimnímu období bude další pokus realizován a v jarních měsících roku 2023. 

V následujícím roce je momentálně v jednání dovoz hřebce a návrat k chovu zeber. 

 

Foto na titulní stránce: skupina klisen zebry Chapmanovy v Zoo Brno. Foto: Zoo Brno

17.02.2023 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí