Koňovití - Novinky - Chov v roce 2021: Zoo Liberec | ZakBook
Chov v roce 2021: Zoo Liberec

Chov v roce 2021: Zoo Liberec

Po kratší odmlce jsme zpátky s pravidelnou rubrikou mapující chovatelské milníky předchozího roku. Dnešní zastávkou je Liberec, tamní chovatelé Jitka Ambrožová, Katka Křížková a Pavel Koubovský zpracovali krátké texty o významnějších událostech, které se v místních skupinách během posledních 12 měsíců odehrály.

 

 

zebra bezhřívá (Equus quagga borensis)

 

Rok 2021 byl z chovatelského hlediska úspěšný. Dočkali jsme se po delší době dvou porodů. 

9.8.2021 porodila Karmel, ze spojení s hřebcem Indym, kobylku, která dostala jméno Kiira. Velikostně i váhově však byla spíše pod průměrem. Po provedeném čipování Karmel hříbě atakovala a odmítala ho přijmout. Naštěstí se situace během několika hodin zklidnila a matka se k hříběti začala chovat standardně. Ovšem některé problémy s Kiirou přetrvávaly. Velmi brzo začala žrát seno a trávu, přestože byla opakovaně pozorována pod matkou v postoji sání mateřského mléka. Neměli jsme jistotu, zda skutečně saje a zda je mléka dostatek. Velmi často postávala se svěšenou hlavou, polehávala a celkově se projevovala apaticky. Byla medikována ATB Shotapenem a Meloxidolorem. Během několika týdnů se její stav zlepšil a stabilizoval. 

19.12.2021 porodila Hesja, ze spojení s hřebcem Kito, kobylku jménem Hangiriza, u které žádné problémy nenastaly a vše probíhá bez komplikací. 

U všech zeber, zvláště hříbat, odebíráme pravidelně trus na parazitologické vyšetření, odčervujeme Panacurem a medikovaným granulátem Wildmix.

U hřebce Indyho i nadále přetrvávají problémy s růstem kopytní rohoviny a bolestivostí pohybového aparátu. Je proto stále solitérně na pavilonu antilop, ve stání s hlubokou podestýlkou. Byly podávány preparáty NutriHorse Biotin a Premium plus Boswellia, v současné době Kerabol, avšak bez valných účinků. (PK)

 

 

liberecké zebry jsou do výběhu vyháněny 365 dní v roce
foto: Jitka Ambrožová

zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani)

 

Rok 2021 začal úspěšně a to lednovým porodem. Sedmileté klisně Nie se narodila malá Naomi. Ta měla zprvu problém s rozjížděním zadních končetin, proto byla s matkou přemístěna do boxu s kobercem. Po několika hodinách se již dokázala zvednout a napít se. 

8.7. bylo ráno ve výběhu nalezeno hříbě od Kayly. Po kontrole zjištěno pohlaví 1,0 a vysoká váha 47 kg. Klisna Kayla je známá svými leucistními mláďaty, zatím šlo však pokaždé o klisny, hřebci byli normálně zbarvení, stejně jako narozený Kamau. Bohužel už při nalezení mláděte byl patrný zdravotní problém, pohyboval se pomalu, narážel do hrazení, několikrát prošel přes zapnutý ohradník do příkopu. Veterinář diagnostikoval slepotu, po několikadenní separaci ve vnitřním boxu se stav nezlepšil a hříbě bylo utraceno.

Stádo se jinak těší dobrému zdravotnímu stavu, pravidelně se vakcinuje a odčervuje přípravkem Panacur a proto již netrpí masivnějším začervením škrkavkami, jako tomu bylo v minulých letech. Veterinární zákrok byl nutný jen u chovného hřebce Ismaela, který nepřestával kulhat na PHK. Po jeho  imobilizaci se v kopytě našla dutina s hnisem, která byla vypuštěna, vydezinfikována a zafixována provizorní podložkou. Hřebec již druhý den nekulhal. 

Ke konci roku proběhly úspěšně dva transporty odstavených hříbat do Zoo Katowice a konečný stav zvířat tedy k 31.12.2021 činil 1,3. (JA)

 

od začátku chovu v roce 2017 se v Liberci narodilo už 9 hříbat koně Převalského
foto: Jitka Ambrožová

kůň Převalského (Equus przewalski)

 

Rok 2021 byl pro naše stádo rokem změn. Vstoupili jsme do něj se skupinou 6 zvířat (1,5).

Sezóna hříbat začala květnovým porodem klisny Cindy, která přivedla na svět první živé hříbě za celé zdejší působení. V minulých letech 2x zmetala (v roce 2019 a 2020). Hřebeček Chengiz při narození vážil 33,1 kg a je to silné a zdravé hříbě. 

24.5. v nočních hodinách porodila také zkušená matka Bella, a to klisničku Bashi. 

V květnu se také uskutečnilo několik transportů. 

5.5. se podařilo provést výměnu březí klisny Clary, dvouleté Chloe a ročního hříběte Batu (taktéž klisnička) do Wildpark Grünau v Rakousku. Ze stejné zahrady nám byla dovezena 14-ti letá březí klisna Hylta.

Ta o měsíc později porodila hřebečka, kterého se ale odchovat nepodařilo – uhynul v den porodu. Při pitvě byly zjištěny mnohočetné zlomeniny v oblasti pánve a zhmožděná játra. Váha činila 27,6 kg. 

Pravidelně odčervujeme pomocí přípravku Panacur, hříbatům byl v letních měsících aplikován roztok Butox do srsti proti ektoparazitům. 

Tento rok také proběhla zkušební 5-ti denní kůra antiparazitickými granulemi Wildmix.

Počet zvířat k 31.12. činil 2,4. (KK)

 

 

 

osel somálský (Equus africanus somaliensis)

 

Do chovné sezóny 2021 jsme vstoupili se stádem složeným ze 7 jedinců (2,5). 

4.8. v nočních hodinách porodila klisna Ela, která byla nakrytá chovných hřebcem Passionem. Narození 0,1 Esmée bylo velikou událostí, zejména pro pohlaví hříběte, je to Ely již čtvrté hříbě. 

0,1 Tosca, připuštěná v roce 2020 hřebcem Hermem, porodila v létě v Zoo Plock, kam od nás byla 17.5. transportována. 

Narozením klisničky Esmée nastaly ve stádu komplikace, dospělá klisna Gii byla vůči  hříběti agresivní, Esmée si přivlastňovala a následně ji způsobila otevřené poranění v oblasti krku. Rána se léčila pomocí antibiotik, výplachů Betadine a ATB masti Gamaret.

Mateřská skupina klisen se tedy musela rozdělit na dvě části a to zhruba na 3,5 měsíce. 

17.5. se uskutečnil příjezd mladého hřebečka Rehaniho ze Zoo Basel ve Švýcarsku, který by měl v zoo Liberec působit v budoucnu jako chovný hřebec. Zatím je umístěn ve společném stádě s klisnami.

Před tímto transportem se od chovného stáda musel oddělit dospívající dvouletý hřebec Gino, který Rehaniho napadal a střídá se nyní v hřebčím výběhu s již zmíněným  Passionem.

V letních měsících nás potrápilo kulhání klisen Ely a Erin. V obou případech byl problém v kopytě. Erin byla 2.8. imobilizována pro odstranění zranění. Druhé klisně zánětlivé místo prasklo, obsah vytekl a tak uspání nebylo třeba. 

Odčervování zvířat probíhalo 2x do roka a to pomocí roztoku Panacur, zamíchaného do jádra.

Počet chovaných zvířat na konci roku činil 3,5. (KK)

 

04.03.2022 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí