Koňovití - Novinky - Chov v roce 2021: Zoo Brno | ZakBook
Chov v roce 2021: Zoo Brno

Chov v roce 2021: Zoo Brno

Dalším přispěvatelem do naší pravidelné rubriky je Zoo Brno, resp. její chovatel František Ptáček. I jeho text uvádíme tradičně v původním znění a bez úprav. A děkujeme!

 

V zoo chováme už pouze tři druhy divokých koňovitých, zebry Chapmanovy, kiangy a koně Převalského. Všechny druhy jsou v nechovných skupinách a během roku k velkým změnám nedošlo.

 

kiang (Equus kiang)

Quinny - mladá klisna koně Převalského v Zoo Brno
foto: František Ptáček

U kiangů je vše při starém. Hřebec dlouhodobě oddělen a tři klisny ve větším výběhu společně. Změny v chovu se v dohledné době neplánují, ale s tímto druhem se do budoucna stále počítá v navrhovaném expozičním celku Himálaj.

 

kůň Převalského (Equus przewalski)

Ke dvěma klisnám byla 4. května dovezena třetí – Quinny. Menší expozici nyní obývají tři mladé klisny a z těchto důvodů také dochází k poměrně častým fyzickým potyčkám. Naštěstí se zatím nic vážného nestalo a my doufáme, že to tak bude pokračovat a situace se časem uklidní.

                                                              

 

zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani)

20. 5. odjel mladý hřebec Artur do safari parku Hodenhagen a my jsme zůstali na nechovném stádě čtyř klisen. Nějaké plány na chov v následujících letech zatím nejsou i vzhledem k tomu, že ve společném výběhu je chovná skupina buvolců běločelých a v plánu je také chov žiraf. Navíc nejspíše během roku 2022 se do výběhu vrátí také pštrosi.

U nejstarší klisny Fily (25let) došlo během června ke zhoršení zdravotního stavu. Začalo to tím, že přestala žrát jádro a seno přijímala jen ve velmi omezeném množství. Ve výběhu začala poměrně často ležet a začala hubnout. I přesto, že je klisna vyššího věku jsme se rozhodli ji uspat a pokusit se zjistit co ji trápí. K zákroku byli přivoláni také koňští zubaři z VFU v Brně. Bylo zjištěno, že klisna má přerostené řezáky a na stoličkách výrůstky. Všechny zuby jí byly během asi hodinového zákroku obroušeny a vyčištěny. Klisna od zákroky netrpí žádnými zdravotními problémy a krmení opět přijímá bez problému.

                                                                             

klisna zebry Chapmanovy Fila při veterinárním zákroku
foto: František Ptáček

Začátkem listopadu z důvodu stavebního a provozního ruchu kolem stájí zeber došlo v boxe k poranění ucha u klisny Arwen. O dřevěné hrazení si částečně natrhla sval u ucha a druhý den musela být uspána. Zákrok proběhl bez problémů. Poměrně velká rána byla sešita a zranění nezanechalo žádné vizuální ani zdravotní následky.

14.02.2022 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí