Koňovití - Novinky - Chov v roce 2021: Safari Park Dvůr Králové | ZakBook
Chov v roce 2021: Safari Park Dvůr Králové

Chov v roce 2021: Safari Park Dvůr Králové

Zpráva o chovu koňovitých přichází i ze Safari Parku ze Dvora Králové. Na titulní fotce je klisna zebry bezhřívé Peny. Foto: Dominika Stempa

 

zebra bezhřívá (Equus quagga borensis)

V rámci společného projektu Safari Parku ve Dvoře Králové a Zoo v Liberci se podařilo v letošním roce přesunout ze Zoo v dánském Videbaeeku tamní, poslední pár zeber bezhřívých do dvorské Zoo. Osmiletá klisna Jutla se  ihned zapojila do chovného stáda. Mladý hřebec Jensen, byl spojen s hřebcem zebry Böhmovy Pimem a hřebcem zebry Burchellovy Armanem. V této samčí skupině bude vyrůstat do tří let a pak by měl nahradit starého chovného hřebce Martyho. Výhodou takové samčí skupiny je, že hřebci vyrůstají v přirozeném prostředí a po dosažení dospělosti se stávají bezproblémovými plemeníky. V roce 2021 jsme také zaznamenali dva přírůstky. Klisně Pemm se narodilo už její čtvrté mládě, klisna Peny. Dalším narozeným mládětem byl hřebeček Kit, který se narodil klisně Klee, která se v minulém roce vrátila do Dvora z pražské Zoo. Bohužel jsme se nevyhnuli ani úbytku a to klisny Penelopy, která uhynula na velkou invazi škrkavek. Poslední změnou, kterou prodělalo dvorské stádo, bylo odeslání klisny Priscilly do pražské zoo. Na konci roku chovala naše Zoo stádo ve složení 3,7.

mladý hřebec zebry bezhřívé Kit
foto: Dominika Stempa

zebra Böhmova (Equus quagga boehmi)

Základní stádo zeber Böhmových zůstalo i v roce 2021 na počtu 1,4. Loňská mláďata Damira a Dobeš odešla do italské Zoo Leo Wild Park. Hřebec Pim, byl spojen s hřebci zebry bezhřívé a Böhmovy (viz zebra bezhřívá). Během letní sezóny se narodila další čtyři hříbata (3,1) a tak stav na konci roku byl 4,5.

 

zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani)

Ve stádě zeber Chapmanových, které je v letní sezóně chováno v Safari, došlo v květnu k úhynu mladého hřebce Nathaara, který přišel v roce 2020 s klisnou Aprilií ze Zoo Liberec. Ve stádě tak nadále zůstává hřebec Alex. Na konci roku byl počet těchto zeber 1,5.

 

zebra Burchellova (Equus quagga burchellii)

V poslední skupině stepních zeber, kterou chováme, došlo k jedné změně. Po dlouhém hledání jsme našli v Zoo Rostock nového vhodného hřebce pro naše klisny. Jaké ale bylo naše rozčarování, když z přepravní bedny na nás vykouknul hřebec hříběcího rámce. Naše překvapení byl takové, že jsme ihned kontrolovali, zda nedošlo k administrativní chybě a jde o dohodnuté zvíře. Nemenší šok jsme utrpěli, když nám kolegové z rostocké Zoo potvrdili, že jde skutečně o Martyho, jak se hřebec jmenoval. Marty měl 3 roky a 8 měsíců a jednalo se o silně zakrslého jedince, naprosto nevhodného pro další chov. Po nějakém čase začalo zvíře kulhat a tak jsme jej imobilizovali k ošetření kopyt. Marty měl ale natolik poničená a podehnilá kopyta, že jsme přistoupili k jeho utracení. Marty měl hmotnost 188 kg, jen pro porovnání, hřebec jeho věku má běžně přes 300 kg. Marty nikdy neměl opustit brány rostocké Zoo, a každý zodpovědný zoolog, by neměl dopustit, aby takové zvíře bylo nabízelo do chovu. 

Ze skupiny klisen byl oddělen mladý hřebec Armano a spojen s hřebci zebry Böhmovy a zebry bezhřívé, jak je popsáno výše. Na jaře příštího roku je plánován dovoz nového hřebce Kijaniho, ze Zoo Duisburg. Ten by měl být už na sezonu se skupinou klisen spojen ve výběhu Safari Kempu. Současný stav této skupiny je 1,7.

 

zebra Grévyho (Equus grevyi)

V chovu zeber Grévyho jsme se dočkali prvního hříběte po novém hřebci Macovi. Narodila se klisna Legenda po matce Lukrindě, které v naší Zoo porodila už pět hříbat. Mac přišel do Zoo v roce 2019 a i v příštím roce bude se skupinou spojen. Stav zeber Grévyho byl na konci roku 1,7.

 

zebra Hartmannové (Equus zebra Hartmannae)

Stádo zeber Hartmanové bylo také obohaceno o nového hřebce Lyonga, který dorazil až z daleké Zoo Tabernas ve Španělsku. Doporučený hřebec má matku Molinu (ze Zoo v Ústí nad Labem) a otce Leona (ze Zoo Praha). V příštím roce bude se skupinou spojen a v roce 2023 by se tak mohla narodit první hříbata.

Smutnou zprávou je úhyn mladé klisny Legie (ještě po hřebci Urbim), která uhynula ve věku čtyř dnů na trauma jater, které jí způsobily dospělé klisny ve stádě. Stádo těchto zeber skončilo na konci roku na počtu 1,6.

 

osel somálský (Equus africanus somaliensis)

Výměně hřebce se nevyhnulo ani stádo oslů somálských. Na místo starého hřebce Aidiniho, který už byl z chovu vyřazen, přišel mladý perspektivní hřebec Norbert ze Zoo Stutgatr. Letní sezonu už prožil mezi klisnami, zajím jako adolescent, ale v příštím roce, už by mohl zasáhnout do reprodukce.

Na doporučení koordinátorky, byli z chovu vyřazeni dva mladí hřebci, Taron a Tibo. Mladá klisna Amaranta bude začleněna v příštím roce do jednoho z evropských chovů. Na konci roku měla skupina počet 1,4.

27.02.2022 | Luděk Čulík

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí