Koňovití - Novinky - Chov v roce 2020: Zoopark Chomutov | ZakBook
Chov v roce 2020: Zoopark Chomutov

Chov v roce 2020: Zoopark Chomutov

V chomutovském Zooparku drží jen jediný taxon z čeledi koňovitých, a sice dva hřebce koně Převalského. Přesto i odtud report přišel. Autorem textu i fotografie je Míra Brtnický, místní šéfzoolog a my jej přinášíme v původním znění a bez úprav.

 

kůň Převalského (Equus przewalski)

 

Na začátku roku 2020 choval zoopark jednoho hřebce (nar. 1999). Poet je původem ze Zoo Chemnitz a společně s druhým o rok starším hřebcem Pjotrem byli umístěni od roku 2000 v areálu Eurosafari. 

V loňském roce jsme museli hřebce Pjotra utratit z důvodu komplikované zlomeniny LZK. K traumatu došlo nešťastnou náhodou při probouzení koně po uspání.

Nechtěli jsme nechat osiřelého hřebce Poeta samotného, proto jsme se domluvili s koordinátorem chovu a s kolegy ze Zoo Liberec na možném přesunu ročního hřebečka Bruce do Chomutova.

Transport jsme zrealizovali na konci září. „Seznamka“ byla krátká a zpočátku dynamická, ale situace se velmi rychle zklidnila a prakticky po dvou dnech od příchodu, Poet s Brucem utvořili nerozlučnou dvojici. Mladý hřebeček měl na krku povrchovou mokvající ránu, kterou mu způsobil chovný hřebec v Liberci. Rána byla v sedaci opakovaně ošetřena a dobře se zahojila.

15.02.2021 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí