Koňovití - Novinky - Chov v roce 2020: Zoo Ústí | ZakBook
Chov v roce 2020: Zoo Ústí

Chov v roce 2020: Zoo Ústí

Pro další informace o chovu divokých koňovitých v loňském roce se musíme z východoslovenských Košic vydat západně zpět do Čech. Autem ta cesta čítá skoro 800 km a zabere přes deset hodin. Ve virtuálním světě stačí několik kliknutí a jste na místě. Z ústecké zoo nám report poslal zoolog Lukáš Srba, tradičně jej uvádíme v původní autorské úpravě a bez úprav.

 

zebra Hartmannové (Equus zebra hartmannae

každá ze zeber dostala k výročí i takovýto dort

Během roku 2020 se toho v našem stádě moc neudálo. Na začátku roku jsme drželi stádo 
o velikosti dvanácti jedinců (5,7). Našim cílem byl především odsun mladých samců, abychom uvolnili kapacity. Žádné zebry jsme z toho důvodu v roce 2020 nepřipouštěli. V srpnu jsme na základě doporučení transportovali mladého hřebce (*2018) do Auvergne. V současné době tedy máme dva chovné hřebce a dva mladé hřebce, které do venkovního výběhu pouštíme společně. Pro staršího z nich stále hledáme umístění. Mladší by zde mohl zůstat a v budoucnu nahradit jednoho z našich starších chovných hřebců (Eddi 18,5 roku). Na jaře roku 2021 máme v plánu nechat zabřeznout dvě klisny.

 

 

Významnou událost jsme však zaznamenali 15. 11. 2020, kdy jsme oslavili 45. výročí chovu zeber v naší zoo. 

zebry si pochutnaly na čísle 45 z mrkve
 

 

osel somálský (Equus africanus somaliensis)

Významnou událostí u oslů somálských bylo určitě narození dvou hříbat. Mláďat jsme se dočkali po dlouhých šesti letech. První z hříbat se narodilo 8. 9. 2020 klisně Maye, která pochází z Liberce. Druhé hříbě přišlo na svět 24. 9. 2020 a to devatenáctileté klisně Georgině, která se narodila u nás v zoo. Otec obou hříbat je Passion, kterého jsme měli zapůjčeného z Liberce. Oba porody probíhaly bez komplikací a první hříbě se dokonce narodilo ve výběhu.

Spolupráce se zoo Liberec probíhala i nadále. V říjnu roku 2020 jsme z Liberce přivezli sedmiletého hřebce Hermese. V blízké budoucnosti bychom ho rádi spojili s naší třetí klisnou Jilib, která zatím ještě neměla žádné hříbě.

obě klisny s hříbaty

 

foto: Lukáš Štěrba a Zoo Ústí nad Labem

30.01.2021 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí