Koňovití - Novinky - Chov v roce 2020: Zoo Hodonín | ZakBook
Chov v roce 2020: Zoo Hodonín

Chov v roce 2020: Zoo Hodonín

Hodnocení loňského chovatelského roku se pomalu chýlí k závěru. Hodonínská zoologická zahrada chová jen jeden taxon z našeho portfolia, ani tak nebylo posledních 12 měsíců v téhle kapitole nudných. Kompletní set významnějších událostí nám v původním a neupravovaném textu zaslala hlavní zooložka Lenka Štursová.

 

nový chovný hřebec Sharan v Zoo Hodonín
foto: Lenka Štursová

zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani

Naše chovné stádo se skládá z hřebce a tří klisen. Nejstarší kobyla je náš odchov a zbylé dvě k nám přijely ze Zoo Liberec. V roce 2020 jsme se rozhodli přijmout nabídku Luboše Melichara na získání nového chovného hřebce ze Zoo Berlín. Tato výměna se uskutečnila v červenci v rámci rušení chovu tohoto druhu v německé zoo.  Stádo jejich klisen doplnil náš hřebec a odcestoval s ním do zoo v Sofii. Hřebec Sharan, původem ze Zoo Plzeň, nastoupil na jeho místo u nás.  Vzhledem k tomu, že nový hřebec dorazil do stáda v době, kdy pod sebou kobyly měly hříbata a s velkou pravděpodobností byly znovu zabřeznuté, ponechali jsme samce odděleného ve vedlejším výběhu.

Každá z našich samic odchovává pravidelně každý rok mládě. Z roku 2019 to byly tři klisny. Jedna šla v rámci výměny do Zoo Borysew ještě týž rok. Další dvě měly jet do Moskvy. Bohužel krátce před plánovaným termínem začala jedna z klisen kulhat. Zvíře jsme uspali a zrentgenovali přední končetinu. Vyšetřením byla zjištěna degenerace kopytní kosti, pravděpodobně po předchozím zranění. Prognóza vyloučila dlouhý transport. Nikdo si netroufl odhadnout, jak se bude zvíře dál vyvíjet, bylo doporučeno vyřazení z chovu. Nejdříve jsme zvažovali euthanasii, ale nakonec jsme zvíře darovali na Slovenskou farmu. Druhá mladá zebra odcestovala do Itálie.

V roce 2020 se narodily dvě klisny a jeden hřebeček. Vzhledem k povolením, které si  Rusko vyjednalo, se po dovršení půl roku obě klisny odvezly do Moskvy. Hřebeček zůstává v Hodoníně. 

 

 

17.02.2021 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí