Koňovití - Novinky - Chov v roce 2019: Zoo Ústí nad Labem | ZakBook
Chov v roce 2019: Zoo Ústí nad Labem

Chov v roce 2019: Zoo Ústí nad Labem

 

S dalším porcí informací o průběhu chovu taxonů z čeledi koňovitých přispěchali tentokrát kolegové ze Zoo Ústí, jmenovitě tamní hlavní zoolog Lukáš Štěrba. Děkujeme!

 

Tak jako v předchozím případě upozorňujeme, že zaslaný text není nijak upravován.

 

Chov zeber Hartmannové v roce 2019 v Zoo Ústí nad Labem

 

 Stav k 1. 1. 2019OdchodyPříchodyNarozenoÚhynStav k 31. 12. 2019
Zebra Hartmannové5,111,2 1,00,24,7

 

 

Během roku 2019 se v našem stádě zeber odehrálo spoustu událostí. Začátkem roku se klisně Lindě narodil hřebeček a v lednu tedy naše stádo čítalo celkem 16 jedinců. Jelikož naše stáje byly plně obsazené, rozhodli jsme se, že v roce 2019 nebudeme žádné jedince připouštět. Museli jsme nejdříve uvolnit místo pro případná další hříbata, což se nám nakonec povedlo, a proto budeme v roce 2020 určitě 2-3 klisny spojovat s hřebcem. Během roku 2019 jsme uskutečnili celkem tři transporty. Čtyřletá samice odcestovala do Marwellu, téměř dvouletá klisna Betty byla transportována do Gaia Zoo, kde budou zakládat nové stádo, a proto potřebují mladé klisny. Posledním jedincem, který od nás odcestoval, byl 3letý hřebeček Geronimo. Ten bude v budoucnu působit jako chovný hřebec ve Varšavě. 

Bohužel jsme museli řešit i dvě nepříjemné události (úhyny dvou klisen). V únoru jsme museli utratit 17,5letou klisnu Denisu. Samice měla problémy s přerůstáním kopyt a s celkovým onemocněním končetin. I přesto jsme ji ještě zkusili uspat a udělat korekci kopyt. Po narkóze klisna bohužel nedokázala vstát, a tak jsme ji museli utratit. Druhou klisnou, o kterou jsme také přišli, byla téměř 20letá Linda. Linda měla také problémy s končetinami. Lindě se dostávala ta nejlepší chovatelská a veterinární péče, aby i s těmito problémy dokázala fungovat a odchovat své hříbě, bohužel ke konci roku byl už její stav akutní, a proto jsme se rozhodli, že ji nebudeme dál trápit a přistoupili jsme k utracení.

Korekce kopyt u zebry
 foto: archiv Zoo Ústí nad Labem

 

Chov oslů somálských v roce 2019 v Zoo Ústí nad Labem

 

 Stav k 1. 1. 2019OdchodyPříchodyNarozenoÚhynStav k 31. 12. 2019
Osel somálský2,32,0   0,3

 

Na začátku roku čítalo naše stádo oslů celkem 5 jedinců, 2 hřebce a 3 klisny. V roce 2018 jsme si dovezli od kolegů z Liberce samce za účelem napáření našich klisen. Hřebec byl u našich klisen až do srpna roku 2019. Doufáme tedy, že v roce 2020 se nám po 6 letech narodí hříbata. Poslední hříbě se narodilo v roce 2014, byl to sameček Marcus. Marcus byl u nás v zoo dlouho, ale v roce 2019 jsme pro něj dostali doporučení a během roku odcestoval do Francie do Zoo Beauval. Celý transport proběhl bez komplikací. V současné době tedy máme 3 klisny, některé z nich by měli být březí.

Uspaný hřebec Marcus kvůli odběru vzorků pro předtransportní vyšetření
 foto Lukáš Štěrba

Vypracoval: Ing. Lukáš Štěrba

06.02.2020 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí