Koňovití - Novinky - Chov v roce 2019: Zoo Jihlava | ZakBook
Chov v roce 2019: Zoo Jihlava

Chov v roce 2019: Zoo Jihlava

Dalším chovatelem doplňujícím naši rubriku Chov v roce 2019 je Zoo Jihlava. Její hlavní zoolog Richard Viduna nám poslal následující report, tentokrát o zebře Buchellově, dříve damarské, která je v našich končinách k vidění vedle tradičního chovatele Dvora Králové právě jen v zoo na Vysočině.

 

Upozorňujeme, že text není nijak upravován.

 

zebra Burchellova (z. damarská) (Equus quagga burchellii) 

 

stav k 1. lednu 2019:                      2,5,0

stav k 31. prosinci 2019:                1,4,0

 

Po zejména provozními okolnostmi vynucené výměně chovného v hřebce proběhlé v roce 2018 jsme se průběhu roku 2019 nedočkali žádných porodů a pracovali jsme především na řádném začlenění nového mladého hřebce, narozeného v září 2017 v Duisburgu, do našeho chovného stáda čtyř klisen se dvěma mláďaty, což se v podstatě podařilo.

zebra Burchellova v jihlavské zoo 
foto: Richard Viduna

 

Nicméně před zimou jsme byli nuceni si „udělat místo ve stáji“ a slovenskému obchodníkovi odprodali obě mláďata (1,1,0) narozená u nás v roce 2018, protože ani po aktivním oslovování z naši strany o ně žádná ze zoologických zahrad zájem neprojevila. 

Jedná se o tradiční taxon dlouhodobě v Jihlavě chovaný, který ani v Evropě není příliš často prezentován, takže do budoucna změnu neplánujeme. 

 

text a foto: Richard Viduna

24.02.2020 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí