V brněnské zoo se po delším čase daří odchovávat samičku buvolce běločelého. O strastiplné cestě k tomuto úspěchu se rozpovídal František Ptáček, dlouholetý brněnský chovatel. Děkujeme a text rádi zveřejňujeme v původním znění. Fotografie doplnila kurátorka kopytníků Tereza Karasová.
Úspěch po téměř čtyřech letech
Po téměř čtyřech letech jsme se dočkali narození zdravého mláděte u buvolců běločelých, jediného druhu antilop, který je u nás k vidění. Matkou se stala 9letá Bety.
Cesta k úspěšnému porodu ale nebyla úplně standardní. Už od loňského listopadu jsme měli všechny buvolce v zázemí. Nikoliv z důvodu březosti samic, ale kvůli problematickému zavírání z velkého výběhu. Z počátku byli všichni společně na největším dvorku u žiraf. Postupně ale začalo docházet ke konfliktům a museli jsme je všechny rozdělit. Z důvodu zdravotních komplikací u nejstarší samice žiraf, kterou jsme museli začít nechávat v zázemí, jsme také proházeli buvolce na dvorcích.
Toto prohození neprospělo pětileté samici Ciri a došlo u ní v dubnu k druhému potratu. Nadále jsme nechali všechny buvolce v zázemí, aby u samice Bety nedošlo ke zvýšenému stresu a také k potratu. Dočkali jsme se až v červnu. Aby došlo k úspěšnému narození mláděte, museli jsme mít samici a také všechny buvolce po celou dobu březosti v zázemí.
Porod proběhl 30.6. v nočních hodinách. Ráno už bylo mládě očištěné a stálo na nohách, také bylo pozorováno úspěšné kojení a odchod trusu. Druhý den zjištěno, že se jedná o samičku, která dostala jméno Dita.
Samce a samici Ciri jsme 3týdny po porodu vypustili do výběhu a matka Bety s Ditou zůstanou v zázemí až do října z důvodu bezpečnosti, jelikož pravidelně ze strany zeber dochází k prohánění buvolců. Dle počasí se uvidí, zda se letos mládě s matkou podívají do výběhu nebo to necháme až na příští rok.
Mladou samici si možná v zoo ponecháme jako chovnou. Z důvodu 4 potratů u samic je v řešení výměna chovného samce, zda to povede k úspěchu v chovu se uvidí až v dalších letech.