Ze Zoo Ostrava nám přišel článek od Sabiny Trenčanské o soužití nilgau pestrého a buvola indického na tamním Safari. Uveřejňujeme bez korekcí.
Nilgau pestré chová Zoologická zahrada a botanický park Ostrava od roku 2014, kdy byla realizována expozice Safari tří tváří. Za tuto dobu prošlo stádem 38 zvířat, ve stádě se vystřídali dva chovní samci a narodilo se zde 31 mláďat, z toho letos již 5.
V sezóně nilgau pestří obývají výběh Indie, který je rozlohou cca 3,5 ha největší ze tří výběhů Safari, spolu se samčí skupinou antilop jeleních a jelínků vepřích, stádem axisů indických, barasing a samičí skupinou buvolů indických. Jsou to plachá zvířata, ale ošetřovatele respektují a jsou na jejich přítomnost zvyklá. Na zimu se přesouvají na zimoviště, kde je jim poskytnuta temperovaná stáj a mají přístup i do venkovních dvorků. Mláďata se rodí jak na výběhu Indie, tak na zimovišti, jako tomu bylo například letos. Nový chovný samec, kterého jsme získali v roce 2022 nebyl od samic při jejich porodech vždy oddělován a i když měli k dispozici omezený prostor, tak vše probíhalo v klidu, neútočil na samice a mláďat si víceméně nevšímal.
To se však nedělo s předchozím samcem, který útočil na samice nilgau na zimovišti a na výběhu Indie i na samice buvola indického. Proto musel být na zimovišti v ubikacích střídavě oddělován od samic a opět spojován, dle svého momentálního chování k samicím. Zajímavostí je, že jeho agrese stoupala při troubení samce barasingy, který s nilgau obýval stejné zimoviště. Na výběhu Indie, kde byly nově přivezené samice buvola začleněny do smíšeného stáda, byl v počátečních měsících klid, poté však začal samice napadat, hrozil jim, honil je po výběhu a napadal je tak, že jim způsoboval krvavé rány svými rohy. Další sezónu se toto chování opět opakovalo, samice vůbec nepustil ke žrádlu a nakonec obě uhynuly. Následující rok se situace opakovala s nově přivezenou samicí buvola, kdy ji opět začal napadat a tak byl oddělen na zimoviště a již nebyl do stáda na výběhu Indie začleněn. Se samicemi nilgau byl spojován pouze na období říje, kdy si jej samy vyhledaly a byly k němu vpuštěny na zimoviště a po několika dnech a proběhnutém páření byly opět vypuštěny ke smíšenému stádu a samec zůstával po celou dobu na zimovišti. V podzimním období byl vpuštěn na výběh Indie k samicím, ale vždy poté, co byly nové samice buvola odděleny na zimoviště, tzn. že na výběhu Indie se tato zvířata střídala, aby nedocházelo k atakům ze strany samce nilgau. Poté, co bylo smíšené stádo opět na zimní období zavřeno na zimovišti, samici buvola atakoval i v kotci přes mezišíbr. Následující roky se nám tedy tímto střídáním jedinců na výběhu podařilo ataky eliminovat a nedocházelo již
k napadání ze strany samce, protože tato zvířata neobývala ve stejnou dobu stejný prostor.
Po výměně (dovozu nového) chovného samce zatím tato situace nenastává, i když se smíšeným stádem byl spojen zhruba ve stejném věku jako samec předchozí. Může to být způsobeno tím, že přišel do prostředí, kde se samice buvola již pohybovaly nebo je jen klidnější povahy. Zatím nenapadá ani vlastní samice, ač je s nimi ve stejné ubikaci i při jejich porodech, ani samice buvola.
Uvidíme tak, co přinese další období pozorování soužití těchto dvou druhů a věříme, že bude již jen klidné.