Antilopy - Novinky - Chov v roce 2023: Zoo Olomouc | ZakBook
Chov v roce 2023: Zoo Olomouc

Chov v roce 2023: Zoo Olomouc

Stejně jako v sekci žiraf, i u antilop zveřejňujeme olomoucký příspěvek. Fotky a text poslala Líba Veselá a můžete si jej přečíst v původním znění bez úprav.

 

Afrických antilop se stavební práce dotkly jen potud, že se jim letní sezóna, kterou tráví ve výbězích, protáhla až do poloviny listopadu. Počasí bylo naštěstí téměř po celou dobu příznivé a zhoršilo se až před dokončením prací. Oryxové i adaxi nejsou obyvatelé tropů, takže i chladné noci vcelku dobře zvládali, a o to více potom pospíchali do stáje. 

matka gemsboka kojí odrostlé mládě, Zoo Olomouc
foto. Líba Veselá

 

oryx jihoafrický (Oryx gazella)

Oryxům se v roce 2023 podařilo odchovat 4 mláďata, 1 samce a 3 samice. Jsou to mláďata po samci Malkinovi, který pochází ze Švédska, a jehož oryxí babička se narodila v naší zoo. Malkin byl ve výběhu i v létě 2023, takže je otcem i mláďat, narozených v roce 2024. Předností tohoto samce je to, že zatím je velmi nekonfliktní jak ve vztahu k samicím a mláďatům, tak i k lidem, takže ve výběhu je klid a pohoda. To je důležité mimo jiné i proto, že do výběhu oryxů vjíždí safarivláček s návštěvníky.

 

 

adax (Addax nasomaculatus)

Adaxí samice se zatím přidělení chovného samce v rámci evropského záchranného programu nedočkaly, takže jsme zůstali bez odchovu v roce 2023 a bude tomu tak i v roce 2024. Ze stáda ale neodešly ani mladé samice, takže u tohoto kriticky ohroženého druhu nedošlo k žádné změně a dále máme jednopohlavní pětičlennou skupinu. 

 

pakůň běloocasý (Connochaetes gnou)

Mnohokrát jsme na různých místech zmínili, že pakoně běloocasí jsou zcela bezproblémová zvířata, pokud se týká výživy a zdravotní problematiky. Jejich chov je přesto dosti náročný z důvodu problematického a vzájemně poměrně nesnášenlivého chování, které bylo také příčinou několika událostí v uplynulém roce. V roce 2023 jsme museli utratit nejstarší asi 12letou samici, která oslepla na jedno oko, byla dezorientovaná a stala se proto terčem útoku ostatních členů stáda. Následně jsme museli vyřadit z chovu šestiletou samici po úrazu přední nohy, kterou samec začal napadat. Když si poté vybral další samici a hrozilo, že dojde k zabití nebo poranění, musela být tato samice zavřena do stáje. Do konce sezóny pak samec zůstal ve výběhu s těmi zbývajícími. V roce 2023 byly dvě samice březí. Jedna z nich porodila 9. ledna samičku, která se stala prvním mládětem roku 2023. Při rekonstrukci oplocení výběhu jsme bránu umístili tak, že pakoně vybíhají ze dveří zimoviště přímo do výběhu. Bohužel i přes tuto změnu se opakoval scénář z předchozích let. Při vypouštění matky s tříměsíčním mládětem ze stáje do výběhu se přerušila jejich vzájemná vazba a i když matka byla přítomna, mládě propadlo panice a uhynulo následující den následkem mnohočetných úrazů. Odchov druhé samičky, která se narodila v létě venku, skončil mnohem lépe. Matka měla zřejmě málo mléka a mládě neprospívalo. Tuto samici s mládětem ošetřovatel pan Vidlář naučil přicházet na krmení do dvorka, kde dostávala zvláštní příděl mléčných granulí. Matka i mládě se postupně zlepšovaly a ke konci roku byly v kondici, jakou by měly mít. Zbývající samice březí nebyly. Na přelomu roku byly v Zoo Olomouc 4 dospělé a jedna mladá samice. Chovný samec Ned má poměrně neobvyklý hlasový projev a ani jeho chování příliš neodpovídá představám o chování dospělého teritoriálního samce. V každém případě ale dostane v následujícím roce další šanci k reprodukci, protože nepříbuzného plemeníka tohoto druhu není jednoduché sehnat.

 

30.05.2024 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí