Antilopy - Novinky - Rozmarné léto v liberecké zoo | ZakBook
Rozmarné léto v liberecké zoo

Rozmarné léto v liberecké zoo

Letošní druhá polovina léta je v Liberci ve znamení aktivit, které jsou spojovány spíš s jarními měsíci. Kolekce letošních mláďat se rozrostla v průběhu tří týdnů o několik zajímavých přírůstků a připravila tak vítané zpestření nejen návštěvníkům, ale i samotným chovatelům.

Vše načala v závěru července samice nyaly nížinné Mawenzi, sama odchovaná v libereckém stádu, která přivedla na svět samičku pojmenovanou Mawete. Porod proběhl standardně v noci ve výběhu, což lze hodnotit jako významnou počáteční výhodu pro všechna mláďata narozená v podobných podmínkách. Letní měsíce totiž umožňují celodenní pobyt většiny chovaných druhů ve vnějším prostředí a pokud se podaří organizovat chov tak, aby porody probíhaly právě v tomto období, bývá následný odchov zpravidla jednodušší a zdravější.

Čtrnáct dní po Mawenzi porodila i její dcera Mahari, tentokrát samečka, který dostal jméno Matheniko. I ten se, stejně jako jeho tříčtvrteční sestra, zatím těší dobrému zdraví a jeví se velmi vitálně. Při běžné veterinární kontrole a označení mu byla dokonce navážena nejvyšší hmotnost novorozené nyaly v historii místního chovu. Obě mláďata tráví velkou část dne zalehlá ve stinných koutech výběhu a šetří energii, při troše štěstí je ale mohou návštěvníci vidět aktivní při sání mateřského mléka nebo prozkoumávání celého prostoru. Jejich otcem je teprve 4 a 1/2 letý samec Archie narozený a odchovaný v anglickém Newquay.

sameček Matheniko ve výběhu liberecké zoo
17.08.2021 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí