Antilopy - Novinky - Narození chocholatky červené v Safari Parku ve Dvoře Králové | ZakBook
Narození chocholatky červené v Safari Parku ve Dvoře Králové

Narození chocholatky červené v Safari Parku ve Dvoře Králové

Samice chocholatky červené Kenya porodila 11.7.2020 mládě. Je prvním přírůstkem tohoto druhu v České republice a na Slovensku a jedno z jedenácti narozených mláďat na celém světě za poslední rok. Mládě bylo od prvního rána čilé a samice Kenya se od počátku projevuje jako vzorná matka.

Chocholatky jsou malé antilopy, žijící skrytě v rozptýlených i souvislejších lesích. O některých druzích se ví poměrně málo. Tajemné jsou i pro Afričany. V bájích a mýtech Konga chocholatky vystupují jako šibalové, kteří svou chytrostí dovedou přelstít lidi i jiná zvířata. Ve Dvoře sdílejí venkovní výběh s dalším unikátním zvířetem, s pralesní okapi. Protože do vnitřní stáje chocholatek není přístup, záleží pouze na Kenye a jejím mláděti, kdy se návštěvníkům ukážou.

První samice Natali,  přišla do Dvora Králové z hannoverské zoo v roce 2009. O pár měsíců později ji doplnil samec Brain z polské Lodže. Pár žil několik let společně, ovšem potomky nikdy neměl. Proto dorazil z Kolína nad Rýnem před šesti lety samec Pluto. Ani novému páru se však nezadařilo a samice Natali v roce 2017 uhynula. Změna nastala loni s příchodem samice Kenyi z Valencie. Během relativně krátké doby se pár harmonizoval a dokonce bylo pozorováno páření. I tentokrát však přišla nešťastná událost, Pluto letos v březnu uhynul. Přesto se mu ještě povedlo zplodit s Kenyou mládě.

Chocholatka červená patří k nejmenším antilopám světa. Váží jen kolem 13 kilogramů a v kohoutku měří asi 40 centimetrů. Obývá lesy střední a jižní Afriky. Ohrožuje je lov pro maso a ztráta přirozeného prostředí. Na celém světě je v zoologických zahradách chováno 40 chocholatek červených, z toho 28 jedinců žije v jedenácti institucích Evropy.

Foto: Lukáš Pavlačík

11.08.2020 | Luděk Čulík

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí