Antilopy - Novinky - Chov v roce 2023: Zoo Brno | ZakBook
Chov v roce 2023: Zoo Brno

Chov v roce 2023: Zoo Brno

Protože kvůli reorganizaci práce odborných komisí stále není zcela zřejmý způsob jejich dalšího fungování, tedy včetně vydávání sborníku Gerenuk, využijeme možnost elektronické formy tohoto periodika v letošním roce i pro pracovní skupiny pro žirafy a antilopy. A začínáme, či spíše pokračujeme, brněnskou zoologickou zahradou, kde, podle reportu Františka Ptáčka, nezažili úplně úspěšný rok s jediným druhem antilopy držených v tamních expozicích. Text je v původním znění a bez úprav.

 

Problémy v chovu jediného druhu antilopy v Brně stále pokračují. 

 

Od začátku roku jsme věděli o březosti dvou samic. 22.4. nás překvapil potrat u samice Ciri, která ani nevypadala, že je vůbec březí. Jednalo se o druhý potrat v chovu během půl roku. 18.6. jsme se dočkali prvního očekávaného porodu, mládě vypadalo v pořádku a matka Amali se o něj zajímala a starala. Naše radost ale vydržela pouze do odpoledne, jelikož mládě po pár hodinách uhynulo. Z pitvy byla zjištěna vrozená vada srdce. 

4.8. potratila druhá březí samice Bety. U ní se jednalo o druhý potrat během 10 měsíců. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli samici 24.8. uspat a provést výtěry a odběry krve. Z výsledků nebyly zjištěny žádné nemoci, které by potraty mohly způsobit. 

11.9. jsme vyřadili z chovu samici Amali. Ta byla dlouhodobě ve velmi špatném výživném stavu, ač příjem potravy byl standardní a netrpěla žádnými zažívacími problémy, měla velmi nekvalitní srst a také problémy se zuby, kdy se jí za stoličky neustále zasekávalo krmení. Žádná vyšetření neprokázala příčiny těchto problémů.

Během podzimu bylo zjištěno, že je opět březí samice Bety. Pokud by se porod opět nezdařil, uvažujeme o změně skupiny nebo případné změně chovaného druhu antilop.

Během roku jsme tedy přišli o 3 mláďata a jednu samici. Složení skupiny je nyní 1,2.

 

foto na titulce: Máme rádi Zoo Brno

09.02.2024 | Luboš Melichar

Diskusní fórum, kde mohou probíhat odborné debaty na nejrůznější téma.

Zoo Dvůr Králové Zoo Liberec Unie Českých Zoologických Zahrad
Ministerstvo životního prostředí